Materiał Partnera W jaki sposób pochować zmarłego – w trumnie czy urnie?

W jaki sposób pochować zmarłego – w trumnie czy urnie?

Wiele rodzin osób zmarłych staje przed dylematem dotyczącym formy pochówku. Zarówno prawo polskie, jak i Kościół Katolicki dopuszczają kremację oraz pogrzeb w trumnie. Podczas podejmowania decyzji należy kierować się nie tylko posiadanym budżetem, ale również ostatnią wolą osoby zmarłej. Obydwie formy mają swoje zalety i wady, jednak ostateczny wybór zawsze pozostaje kwestią indywidualną.

Pochówek w trumnie

Pogrzeb w tradycyjnej formie wiąże się z szeregiem formalności, ale także dużymi kosztami. Przede wszystkim są one spowodowane zakupem trumny. Najdroższe są te wykonane z dębu. Rodziny zmarłych często decydują się na wybór sosnowych, klonowych lub jesionowych. Należy wziąć pod uwagę wzrost oraz wagę osoby zmarłej. W przypadku konieczności niestandardowych wymiarów niezbędne będzie stworzenie trumny na zamówienie, co może podwyższyć opłaty. Decyzja powinna być także zdeterminowana faktem wykonania kremacji zwłok. Wtedy wykorzystuje się inne modele, które służą do transportu ciała i jego spopielenia. Rad w tym zakresie możemy oczekiwać od pracowników zakładu pogrzebowego, który oferuje także sprzedaż trumien. Należy także mieć na uwadze gust osoby zmarłej oraz wiek. Trumna powinna pasować do jej charakteru oraz spełniać wskazówki pozostawione w ewentualnym testamencie.

Wybór tradycyjnego pochówku może być także odzwierciedleniem przekonań religijnych. Zgodnie z zapisami w Biblii był on ceniony zdecydowanie bardziej, aniżeli kremacja. Wiąże się to z wiarą w zmartwychwstanie. Niemniej jednak aspekt ten stanowi indywidualną kwestię grona najbliższych osób zmarłego, jak również jego własnych poglądów.

Spopielenie ciała – kremacja

Mimo wspomnianych wyżej kwestii religijnych, Kościół Katolicki dopuścił formę pochówku w urnie w 1983 roku, o ile „nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej”. Polskie prawo również zezwala na taką możliwość. Zakazuje jednakże takiego pogrzebu w przypadku ciał sprowadzanych zza granicy (zakaz otwarcia trumny) oraz rozrzucania prochów w miejscu publicznym. Same obrzędy chrześcijańskie muszą odbyć się przed procesem kremacji.

Producenci oferują urny wykonane z różnych materiałów. Najtańsze są stalowe. Na mosiężnych istnieje możliwość wygrawerowania tekstu. Najwięcej opcji daje drewno, które podległa łatwiej obróbce, więc urny takie mogą mieć kształt niewielkich skrzynek lub miniaturowych trumien. Szeroką gamę tego typu produktów oferuje na przykład zakład pogrzebowy Hades w Lublinie. Sam proces spopielenia wymaga zakupu prostej trumny z ekologicznego surowca, czyli wikliny, prasowanej tektury albo drewna. Nie może być ona zdobiona ani lakierowana.

Kremacja z pewnością charakteryzuje się niższym kosztami ze względu na brak konieczności nabycia zdobionej trumny. Ceny urn także są zdecydowanie korzystniejsze. Ponadto istnieje możliwość pochówku w specjalnie przeznaczonej do tego ścianie na cmentarzu, czyli kolumbarium. Takie rozwiązanie eliminuje opłaty stworzenia pomnika.

Opracowanie:

Hades Usługi pogrzebowe

Lublin , Droga Męczenników Majdanka 67

Podziel się