Materiał Partnera Organizacja kremacji – co należy wiedzieć?

Organizacja kremacji – co należy wiedzieć?

W dalszym ciągu najczęstszą formą pochówku w Polsce jest tradycyjny pogrzeb, ale budząca coraz mniej wątpliwości kremacja również staje się popularna. Ceremonia pogrzebowa, podczas której zamiast trumny znajduje się urna, nie musi wcale odbiegać od tradycyjnego pochówku. Zorganizowanie procesu kremacyjnego nie jest trudne, należy jedynie zapoznać się z kilkoma standardami zakładów pogrzebowych i krematoriów.

Na czym polega kremacja i jak się przygotować?

Przygotowanie zmarłego do kremacji wygląda podobnie jak przygotowanie do tradycyjnego pogrzebu. Można zrezygnować z zakupu specjalnego ubioru, a ciało owinąć w całun. Nie jest konieczne również wykonywanie makijażu. Jeśli zmarły miał rozrusznik serca, należy wcześniej go usunąć. W trumnie mogą znajdować się jedynie przedmioty, które są łatwopalne. Należy również wyeliminować biżuterię. Jeśli chodzi o sam wybór trumny – nie powinna być polerowana i nie może zawierać elementów plastikowych bądź metalowych. Trumna może być wykonana z drewna, ale również wikliny czy nawet tektury. Proces spopielenia trwa od jednej do dwóch godzin i przebiega po identyfikacji osoby zmarłej. Może w nim uczestniczyć rodzina. Ostudzony popiół o objętości około trzech litrów umieszcza się w urnie. Warto wiedzieć, że kremacja jest tańszą formą pochówku od pogrzebu tradycyjnego. Nie biorąc pod uwagę samych kosztów ceremonii, spopielenie zwłok jest znacznie tańsze niż tradycyjne pogrzebanie. Koszty mogą wzrastać wraz z wyborami rodziny, jednak kremacja bardzo często mieści się w zakresie zasiłku pogrzebowego, którego wysokość jest dużo niższa niż koszt tradycyjnego pogrzebu – zauważa specjalistka z firmy pogrzebowej Credo. Zakład pogrzebowy. Trumny, urny, kremacja.

Wymagania formalne niezbędne do kremacji

Urna, w przeciwieństwie do trumny, nie wymaga specjalnego transportu zwłok, a rodzina może ją przewieźć samodzielnie. Wymagane dokumenty do przeprowadzenia kremacji to akt zgonu oraz zezwolenie na kremację. Pogrzeb zwykle odbywa się następnego dnia po kremacji. Urnę można złożyć w tradycyjnym grobowcu, w którym mogły być wcześniej dokonywane tradycyjne pochówki lub kolumbarium – w zależności od wyboru rodziny. Należy wiedzieć, że urny z prochami nie można przechowywać w domu lub rozsypać, jak to się dzieje w innych krajach. Jeśli chodzi o stanowiska Kościoła Katolickiego w sprawie kremacji, warto wiedzieć, że Kościół zezwala na jej wykonywanie, jeśli nie jest dokonywana z pobudek przeciwnych wierze.

Opracowanie:

Credo Zakład pogrzebowy. Trumnmy, urny, kremacja

Bydgoszcz , Poznańska 8 lok. 1

Podziel się