Materiał Partnera Tradycyjny pochówek a pogrzeb kremacyjny

Tradycyjny pochówek a pogrzeb kremacyjny

Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudne przeżycie. Musimy wówczas zmagać się nie tylko z własnym smutkiem, silnymi emocjami, ale także m.in. organizacją pogrzebu. To również nie jest łatwe, ponieważ wiąże się z koniecznością podjęcia różnych ważnych decyzji. Mowa tu przede wszystkim o wyborze formy pochówku. Zwykle możemy wybrać pogrzeb tradycyjny bądź kremacyjny. Zastanówmy się zatem, jakie są różnice pomiędzy obiema metodami oraz jak właściwie wygląda ceremonia pogrzebowa z urną. 

Pogrzeb tradycyjny wciąż wybierany jest najczęściej. 

Choć również w naszym kraju możemy zaobserwować rosnącą tendencję do wyboru kremacji – niektórzy deklarują taką wolę jeszcze za życia – to nadal wyraźnie zakorzeniona jest w nas tradycja grzebania zwłok w trumnie. Przede wszystkim wpływają na to zalecenia Kościoła katolickiego. Tradycyjny pogrzeb znacznie łatwiej można dostosować do dominujących w naszej części Europy obyczajów pogrzebowych. Niekiedy przeważają też względy praktyczne bowiem nie każdy zakład pogrzebowy oferuje usługę kremacji. 

Za wadę pochówku tradycyjnego uważany jest wysoki koszt. Ciało należy odpowiednio przygotować – obecnie zajmują się tym specjaliści z zakresu kosmetyki funeralnej. Musimy także zainwestować w ubiór dla zmarłej osoby, natomiast w przypadku kremacji nie jest potrzebny specjalny strój. Ceny trumien są wysokie – wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. To dość mocno obciąża budżet rodziny zmarłego, a zasiłek pogrzebowy nierzadko okazuje się być niewystarczającym wsparciem. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób pogrzeb tradycyjny stanowi bardzo ważny moment, pozwalający pożegnać się ze zmarłą osobą w sposób najbardziej zgodny z osobistymi przekonaniami i wyznawaną religią. 

Jak przebiega pogrzeb z kremacją?

Jak informują specjaliści z zakładu pogrzebowego Piramida, może być wiele powodów dla których rodziny zmarłej osoby wybierają właśnie tę formę pochówku. Przykładowo urna zajmuje znacznie mniej miejsca, niż trumna, a to pozwala na pochowanie kilku osób w jednej mogile. W razie potrzeby możemy przenieść urnę do innego grobu, co w przypadku tradycyjnej trumny jest znacznie bardziej skomplikowane. Za kremacją przemawia także aspekt ekologiczny – rozkładające się zwłoki emitują dużą ilość metanu. To stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia są również koszty – ceny urn są znacznie niższe. 

Warto wspomnieć o tym, że Kościół wyraził zgodę na kremację w latach 60. XX wieku. Jeżeli chcemy zorganizować pogrzeb, zgodny z tradycją katolicką, konieczne jest odprawienie mszy przed spopieleniem ciała zmarłej osoby. Trumna ze zwłokami wprowadzana jest następnie do pieca kremacyjnego. Po przeprowadzeniu kremacji, bliscy zmarłego muszą pochować urnę. 

Opracowanie:

Piramida

Malbork , Słowackiego 64

Podziel się