Artykuł sponsorowany Tradycyjny pochówek a pogrzeb kremacyjny

Tradycyjny pochówek a pogrzeb kremacyjny

Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudne przeżycie. Musimy wówczas zmagać się nie tylko z własnym smutkiem, silnymi emocjami, ale także m.in. organizacją pogrzebu. To również nie jest łatwe, ponieważ wiąże się z koniecznością podjęcia różnych ważnych decyzji. Mowa tu przede wszystkim o wyborze formy pochówku. Zwykle możemy wybrać pogrzeb tradycyjny bądź kremacyjny. Zastanówmy się zatem, jakie są różnice pomiędzy obiema metodami oraz jak właściwie wygląda ceremonia pogrzebowa z urną. 

Pogrzeb tradycyjny wciąż wybierany jest najczęściej. 

Choć również w naszym kraju możemy zaobserwować rosnącą tendencję do wyboru kremacji – niektórzy deklarują taką wolę jeszcze za życia – to nadal wyraźnie zakorzeniona jest w nas tradycja grzebania zwłok w trumnie. Przede wszystkim wpływają na to zalecenia Kościoła katolickiego. Tradycyjny pogrzeb znacznie łatwiej można dostosować do dominujących w naszej części Europy obyczajów pogrzebowych. Niekiedy przeważają też względy praktyczne bowiem nie każdy zakład pogrzebowy oferuje usługę kremacji. 

Za wadę pochówku tradycyjnego uważany jest wysoki koszt. Ciało należy odpowiednio przygotować – obecnie zajmują się tym specjaliści z zakresu kosmetyki funeralnej. Musimy także zainwestować w ubiór dla zmarłej osoby, natomiast w przypadku kremacji nie jest potrzebny specjalny strój. Ceny trumien są wysokie – wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. To dość mocno obciąża budżet rodziny zmarłego, a zasiłek pogrzebowy nierzadko okazuje się być niewystarczającym wsparciem. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób pogrzeb tradycyjny stanowi bardzo ważny moment, pozwalający pożegnać się ze zmarłą osobą w sposób najbardziej zgodny z osobistymi przekonaniami i wyznawaną religią. 

Jak przebiega pogrzeb z kremacją?

Jak informują specjaliści z zakładu pogrzebowego Piramida, może być wiele powodów dla których rodziny zmarłej osoby wybierają właśnie tę formę pochówku. Przykładowo urna zajmuje znacznie mniej miejsca, niż trumna, a to pozwala na pochowanie kilku osób w jednej mogile. W razie potrzeby możemy przenieść urnę do innego grobu, co w przypadku tradycyjnej trumny jest znacznie bardziej skomplikowane. Za kremacją przemawia także aspekt ekologiczny – rozkładające się zwłoki emitują dużą ilość metanu. To stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia są również koszty – ceny urn są znacznie niższe. 

Warto wspomnieć o tym, że Kościół wyraził zgodę na kremację w latach 60. XX wieku. Jeżeli chcemy zorganizować pogrzeb, zgodny z tradycją katolicką, konieczne jest odprawienie mszy przed spopieleniem ciała zmarłej osoby. Trumna ze zwłokami wprowadzana jest następnie do pieca kremacyjnego. Po przeprowadzeniu kremacji, bliscy zmarłego muszą pochować urnę. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas