Materiał Partnera Jak zorganizować uroczystość pogrzebową?

Jak zorganizować uroczystość pogrzebową?

Sytuacje nagłe, takie jak śmierć bliskiej osoby, wymagają od nas rozsądnego działania, pomimo towarzyszących silnych emocji. Pogrzeb sam w sobie jest trudnym przeżyciem, a jego organizacja może przysporzyć dodatkowego, niepotrzebnego stresu. Warto zatem dowiedzieć się więcej o tym procesie zanim zostaniemy postawieni przed koniecznością podjęcia konkretnych kroków.

Formalności związane z organizacją pogrzebu

Na samym początku musimy uzyskać dokument od lekarza, który stwierdził zgon. Tym dokumentem jest karta zgonu - niezbędna do zorganizowania uroczystości pogrzebowej. Śmierć należy również zgłosić w urzędzie stanu cywilnego. Na podstawie karty zgonu i dowodu osobistego osoby zmarłej urząd wystawia akt zgonu. Ten z kolei potrzebny jest do rozmaitych działań formalno-prawnych, takich jak uzyskanie zasiłku pogrzebowego z ZUS czy urlopów okolicznościowych dla żałobników. Tego typu formalności pogrzebowe może za nas wykonać biuro usług pogrzebowych, jeśli nawiążemy z nim taką współpracę.Planowanie uroczystości pogrzebowej

Kiedy to na nas spoczywa odpowiedzialność organizacji pogrzebu, mamy do wyboru dwa wyjścia. Możemy zorganizować uroczystość na własną rękę lub skorzystać z pomocy zakładu usług pogrzebowych. Pierwsze rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy, jednak wymaga znacznie większego nakładu czasu i pracy. Jesteśmy zobowiązani przechowywać ciało w domu (maksymalnie 72h po stwierdzeniu zgonu) lub w kostnicy. Samodzielnie musimy umyć, ogolić i ubrać zmarłego, wykupić miejsce na cmentarzu oraz dopełnić formalności z księdzem (jeśli pogrzeb odbywa się w obrzędzie religijnym).

Nie ominą nas także mniejsze sprawy, takie jak drukowanie i naklejanie klepsydr w całej okolicy. To rozwiązanie może okazać się rozsądne w przypadku dużych rodzin, w których każdy z jej członków jest w stanie mocno zaangażować się w organizację. Zdecydowanie rozsądniej jest zdecydować się na pomoc biura usług pogrzebowych. Zaoszczędzimy w ten sposób wiele stresu, mając przy tym pewność, że cała uroczystość przebiegnie jak należy. Obecnie niektóre z  zakładów, takie jak Konefał S. Usługi pogrzebowe oferują kompleksową obsługę. Zostaniemy wyręczeni zarówno w transporcie zmarłego i dopełnianiu formalności, jak i w montażu nagrobka i jego późniejszej konserwacji. Warto więc pozwolić sobie na przeżycie żałoby w zadumie, bez dodatkowego stresu o kwestie związane z pochówkiem.

Podziel się