Materiał Partnera Sprzątanie i dezynfekcja po zalaniu – kilka cennych porad

Sprzątanie i dezynfekcja po zalaniu – kilka cennych porad

Powódź, pęknięta rura, uszkodzona bateria czy zepsuta pralka – niezależnie od tego, czy powodem jest kapryśna pogoda, czy chwila nieuwagi – zalane mieszkanie może się przydarzyć każdemu. Skutki takiego zdarzenia należy niezwłocznie usunąć. Niestety, często nawet natychmiastowe działanie nie zapobiegnie wystąpieniu stęchlizny. Wówczas pomoże ozonowanie. Przedstawiamy kilka, cennych porad, jak posprzątać i zdezynfekować mieszkanie po zalaniu.

Pozbądź się skutków zalania

Pierwszym krokiem sprzątania po zalaniu jest pozbycie się wszelkich przedmiotów, których nie da się już uratować. Niestety, sprzęt elektroniczny czy meble w większości będą niezdatne do dalszego użytku, szczególnie w przypadku długotrwałego kontaktu z wodą.

Następnie usuń pozostałości naniesione przez wodę. W zależności od źródła powstania problemu mogą to być resztki wody opadowej, ścieki czy szlam.

Dokładnie przewietrz całe pomieszczenie. Stały przepływ powietrza jest niezwykle ważny. Jeśli to możliwe – włącz ogrzewanie. Dobrym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z osuszaczy. Pozbycie się wilgoci to bezwzględna podstawa do osiągnięcia sukcesu. Nawet niewielka pozostałość może spowodować pojawienie się pleśni i grzybów.

Przeprowadź dezynfekcję

Nawet najbardziej precyzyjne sprzątanie nie pozwoli na dotarcie do wszystkich zakamarków, dlatego nieodłącznym elementem procesu przywracania mieszkania po zalaniu do jego pierwotnego stanu jest dezynfekcja. Na rynku dostępnych jest szeroki wybór technik i środków do dezynfekcji pomieszczeń, jednak zdecydowanie najskuteczniejszym, bezpiecznym, a zarazem prostym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, jest ozonowanie. Jak tłumaczy ekspert z firmy Bitom

Ozon to jeden z najsilniejszych, naturalnych utleniaczy. Złożony jest z trzech cząsteczek tlenu, które reagują ze związkami organicznymi i powodują ich utlenienie. Doskonale radzi sobie z bakteriami, wirusami, grzybami, a nawet najbardziej uporczywymi zapachami. Często stosowany jest do dezynfekcji zaniedbanych, zagrzybionych pomieszczeń. Świetnie sprawdza się także jako ratunek przy mieszkaniach po zalaniu. Należy jednak pamiętać, że w dużym stężeniu ozon jest toksyczny dla człowieka, dlatego decydując się na dezynfekcję z jego udziałem, należy zachować szczególną ostrożność.

Ozonowanie mieszkania to doskonały sposób na odzyskanie świeżości w zalanym mieszkaniu. Do przeprowadzenia całego procesu niezbędne jest nabycie profesjonalnego urządzenia – ozonatora. Przed przystąpieniem do oczyszczania należy uszczelnić całe pomieszczenie. Ustaw generator ozonu na podłodze i pozostaw na określony czas (1-1,5h). W trakcie dezynfekcji w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie i zwierzęta! Po zakończonej pracy odczekaj około 30 minut. Ozon pozostawi charakterystyczną woń. Pozbędziesz się jej poprzez przewietrzenie pomieszczenia. Dzięki swojej gazowej postaci ozon jest w stanie dotrzeć do każdej szczeliny, tym samym gwarantując precyzyjne oczyszczenie całej powierzchni.

Podziel się