Artykuł sponsorowany Bioasekuracja, czyli dlaczego trzeba dezynfekować kurnik?

Bioasekuracja, czyli dlaczego trzeba dezynfekować kurnik?

Dezynfekcja kurników to obowiązek każdego hodowcy, który dodatkowo gwarantuje sukces produkcyjny. Kury żyjące na fermie są narażone na działanie wielu patogenów, prowadzących do chorób – wirusy, bakterie i pasożyty nie śpią. Dlatego konieczne jest przeprowadzanie cyklicznej dezynfekcji kurnika, połączonej z porządnym myciem. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie nieprzyjemnych następstw wynikających z niedopatrzeń w kwestii higieny w kurniku i bezpieczeństwa ptaków.

Warunki, jakie muszą spełniać fermy drobiu

Bioasekuracja to najbardziej podstawowy sposób na ochronę zwierząt przed chorobami. Polega na prowadzeniu w gospodarstwie działań prewencyjnych, które mają na celu pozbyciu się maksymalnie dużej ilości drobnoustrojów roznoszących choroby.  W przypadku kurzych ferm jest to szczególnie ważne, zwłaszcza po epidemii ptasiej grypy w 2003 roku, gdzie od tego czasu weszła w życie ustawa regulująca jakie warunki weterynaryjne musi spełniać gospodarstwo, aby mogły bezpiecznie wprowadzać zwierzęta na rynek.

Zasady wchodzące w skład bioasekuracji ferm drobiu dotyczą tak samo zwierząt, pracowników fermy, jak i budynków, w których przebywają ptaki. Jednymi z ważniejszych nakazów to te dotyczące odpowiedniej lokalizacji kurnika, wprowadzenia „czarno-białego” systemu sanitarnego, oraz dbanie o realizację zasady „All-in/All-out” i regularna dezynfekcja kurnika, a także dezynsekcja i deratyzacja. Są to tylko najważniejsze zasady pozwalające w znacznym stopniu zminimalizować ilość patogenów oraz ograniczyć ich ewentualne rozprzestrzenianie się.

Dlaczego mycie i dezynfekcja kurników jest ważna?

Dbanie o bezpieczeństwo i odpowiednie warunki sanitarne na fermach drobiu jest niezwykle istotne z punku widzenia zdrowia publicznego, prawnego, jak i samej opłacalności hodowli. Ograniczanie liczby bakterii wirusów, mikoplazm, grzybów oraz pasożytów znajdujących się w kurnikach oraz na obszarach przylegających do fermy to główny cel dezynfekcji. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale mogą powodować wiele chorób, które wpływają na śmiertelność ptaków, co obniża zyski. 

Nie można pominąć też oczywisty kwestii związanej z wybuchem kolejnej epidemii. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie regularnego czyszczenia kurników przy użycia skutecznych środków chemicznych oraz odpowiednich narzędzi. W tej kwestii warto też zdać się na fachowców pokroju Wet-Net z Giżycka, gdzie doświadczenie idzie w parze z wiedzą.

Czyszczenie kurnika - etapy

Skuteczność mycia oraz dezynfekcji kurników jest uzależniona od kolejności przeprowadzania kroków. Nie bez znaczenie pozostaje również to jakiego sprzętu się używa oraz odpowiednie stężenie środków chemicznych niezbędnych do usunięcia niebezpiecznych drobnoustrojów z każdej powierzchni budynku.

  • Czyszczenie na sucho – to nic innego jak przygotowanie kurnika do dalszych prac; polega to na usunięciu ściółki oraz wymieceniu do czysta podłogi.
  • Mycie – stosuje się dwie metody: pianową oraz żelową, mycie żelowe polecane jest na fermach z długim cyklem produkcyjnym; preparat nakłada się na wszystkie powierzchnie oraz karmniki i poidła.
  • Spłukiwanie – przy pomocy myjki ciśnieniowej, która skutecznie zmywa brud zemulgowany przez uprzednio nałożony preparat czyszczący.  
  • Dezynfekcja kurnika – metodą „na mokro” w formie oprysku lub piany; całą powierzchnię budynku pokrywa się specjalnym środkiem chemicznym, który skutecznie niszczy szkodliwe drobnoustroje.
  • Wypalanie posadzki – przygotowuje do ostatniego kroku dezynfekcji wirusów, bakterii oraz pierwotniaków. 
  • Zamgławianie termiczne – inaczej dezynfekcja końcowa; polega na rozpyleniu środka do dezynfekcji, który dociera do trudno dostępnych miejsc;  proces wykonywany jest po ponownym zaścieleniu kurnika.

Po zakończonym procesie zamgławiania budynek trzeba szczelnie zamknąć na kilka godzina, żeby preparat miał szansę zadziałać, a następnie porządnie wywietrzyć. Dopiero do tak przygotowanego pomieszczenia można wpuścić nowe pokolenie ptaków. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas