Materiał Partnera Rozwój usług porządkowych wśród klientów prywatnych i komercyjnych

Rozwój usług porządkowych wśród klientów prywatnych i komercyjnych

Usługi sprzątania to coraz dynamiczniej rozwijająca się branża, a ich zakres obejmuje wciąż nowe obszary przestrzeni komercyjnej i prywatnej. Sprzątanie to już w pełni profesjonalny pakiet usług podzielonych na specjalizacje i skierowanych do wydzielonych grup klientów. Firmy sprzątające dysponują profesjonalnym sprzętem przeznaczonym do usuwania określonych nieczystości i odpadków oraz przeszkoloną kadrą pracowników. Poniżej przedstawiamy wybrane prace porządkowe tradycyjnie już wykonywane przez firmy oraz te, które coraz częściej są cedowane na rzecz firm sprzątających.

Sprzątanie dla podmiotów komercyjnych

Przedsiębiorstwa są tradycyjną klientelą firm sprzątających, a spektrum podmiotów gospodarczych które korzystają z usług porządkowych jest bardzo szerokie. Praktycznie wszystkie średnie i duże firmy posiadające biura korzystają z serwisów sprzątających. Sprzątanie biur to wbrew pozorom skomplikowana logistycznie operacja, zwłaszcza w przypadku biur wielokondygnacyjnych i wieżowców. Jeśli wynajmem firmy porządkowej zajmuje się administrator budynku, kalendarz porządków musi być ustalony z wszystkimi podmiotami dzierżawiącymi pomieszczenia, a każda firma ma swoje wymagania co do częstotliwości i zakresu prowadzonych prac porządkowych. Jak podkreśla profesjonalna sprzątaczka z poznańskiej firmy A&P Błysk, sprzątanie obiektów komercyjnych, jak sklepy, supermarkety i galerie handlowe, wymaga prowadzenia prac przed ich otwarciem lub po ich zamknięciu oraz specjalistycznego ekwipunku do mycia witryn sklepowych, odkurzaczy i myjek wielkopowierzchniowych. Również wszystkie obiekty i lokale państwowe czy samorządowe są obsługiwane przez firmy sprzątające, a uzyskanie takiego kontraktu często wiąże się z koniecznością przystąpienia do publicznego przetargu. Tradycyjnym zleceniodawcą dla firm sprzątających jest branża budowlana i tu również panuje podział na sprzątanie „lekkie”-po remoncie mieszkań lub niewielkich lokali oraz „ciężkie”, polegające na porządkowaniu placów budowy i dużych obiektów handlowych. Do ostatniej kategorii zaliczymy sprzątanie magazynów i hal produkcyjnych, gdzie paleta sprzętu wymaganego od firmy porządkowej różni się od rodzaju prowadzonej produkcji i powstających tam zanieczyszczeń, wliczając w to również chemiczne.

Sprzątanie prywatne i komunalne

Coraz powszechniejsze staje się korzystanie z firm sprzątających przez osoby prywatne, zwłaszcza w dużych miastach i wśród grupy osób wykonujących dobrze płatne zawody. Koszt wynajęcia takiej firmy kalkuluje się w przeliczeniu na czas który musieli be one poświęcić na samodzielne sprzątanie. Popularne jest także korzystanie z usług profesjonalistów przy takich czynnościach jak mycie rolet, czy czyszczenie kanap i dywanów. Usługi sprzątania klatek schodowych i terenów przyległych do bloków tradycyjnie są zlecane przez spółdzielnie mieszkaniowe małym firmom sprzątającym. Jak widać więc, zapotrzebowanie na usługi porządkowe rośnie nie tylko wśród firm ale także u klientów prywatnych.

Opracowanie:

A&P Błysk

Poznań , Bałtycka 47 lok. 22

Podziel się