Artykuł sponsorowany Różnice i rodzaje opakowań kartonowych i tekturowych

Różnice i rodzaje opakowań kartonowych i tekturowych

Opakowania tekturowe i kartonowe mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, transporcie, przy przeprowadzkach, czy w naszym domu do przechowywania rzeczy. Wbrew pozorom są bardzo solidne i wytrzymałe. Wyróżniamy wiele ich rodzajów w zależności od budowy oraz przeznaczenia czy sposobu wytwarzania. Jak je klasyfikujemy? I czym różnią się opakowania tekturowe od kartonowych?

Opakowania tekturowe, a kartonowe

Choć być może wiele osób nie wie, to istnieje specjalna międzynarodowa klasyfikacja opakowań tekturowych zawarta w katalogu FEFCO – Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej. Dzięki temu katalogowi obowiązują określone oznaczenia dla poszczególnych opakowań rozpoznawane na całym świecie. Tektura falista to nic innego jak kilka warstw papieru – pomiędzy warstwami prostymi są zamieszczone warstwy pofalowane. Wyróżniamy tektury dwuwarstwowe, czterowarstwowe, pięciowarstwowe, siedmiowarstwowe. Tekturę falistą tworzy się z papieru pochodzącego z makulatury bądź z jej domieszką oraz z tektury dopuszczonej do kontaktu z żywnością. Poszczególne tektury są odporne na zgniatanie płaskie, zgniatanie kolumnowe oraz na ściskanie. Zasadniczo wyróżniamy podobny podział zarówno opakowań tekturowych jak i kartonowych. Dlaczego więc dzielmy je na kartonowe i tekturowe? Jest przyczyna. Na pierwszy rzut oka różnice wydają się małoznaczące. Chodzi o wytrzymałość. Pudła tekturowe (z tektury falistej) są wytrzymalsze, gdyż składają się z kliku warstw, a nie tylko jednej, choć sztywnej tektury. Zdecydowanie więc opakowania tekturowe są lepsze w transporcie.

Jakie opakowania tekturowe i kartonowe wyróżniamy?

Producenci opakowań tekturowych i kartonowych typu Mega Box oferują różnorodne rodzaje opakowań:
-  opakowania fasonowe – szyte, klejone lub składane – wykonane za pomocą wykrojników
-
pudła klapoweskładają się z jednej części oraz górnych i dolnych klap nakładanych na siebie;
- opakowania kaszerowane składają się tektury falistej z nadrukiem typu offset;
 - dodatki do opakowań kratownice, przekładki, wkładki;
- pudełka wsuwane – np. pudełka do zapałek;
- pudełka teleskopowe – zbudowane z kilku części nachodzących na siebie z osobną pokrywką;
- opakowania wielkogabarytowe i niestandardowe – dostosowane do indywidualnych wymagań klienta, często dużych rozmiarów;
- kartony zbiorcze i pudełka jednostkowe;
- kartony na pizzę, warzywa lub owoce;
- kartony na palety euro.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas