Artykuł sponsorowany Co to są papiery nośnikowe?

Co to są papiery nośnikowe?

Specjalistyczne papiery nośnikowe wykorzystywane są w produkcji sztucznych skór, z których później powstaje odzież, tapicerka meblowa, a także obuwie oraz dodatki galanteryjne. Ogólnie papiery nośnikowe można podzielić na gładkie i tłoczone. Każda z podanych grup może być wykończona w różnym stopniu wymatowienia, od wysokiego połysku po głęboki mat. Gładkie papiery stosowane są zazwyczaj w produkcji skóry, która następnie poddawana jest procesowi kalandrowania (wytłaczania). Tego rodzaju produkty znajdują zastosowanie między innymi w produkcji tapicerki samochodowej oraz elementów wnętrza samochodów. Papiery ze strukturą stanowią alternatywę do wyżej opisanego procesu produkcji i pozwalają na uzyskanie wzoru bezpośrednio z papieru. W tym przypadku papier nośnikowy stanowi matrycę dla sztucznej skóry.

 

Czym są papiery nośnikowe?

Papier nośnikowy to specjalnie zaprojektowany i powleczony mieszanką antyadhezyjną papier, na który nanosi się pasty powlekające w stanie ciekłym, a następnie po połączeniu z dzianiną lub tkaniną  oraz po wysuszeniu odrywa się od niego gotowy wyrób. Ze względu na stosowaną technologię i zakres temperatur rozróżnia się papiery nośnikowe dedykowane do past PCW oraz do PU. Jednym z ostatnich osiągnięć firmy FAVINI, której wyłącznym przedstawicielem jest PaperCast, było stworzenie papieru dedykowanego do wodnych poliuretanów. Produkt ten jest odpowiedzią na oczekiwania rynku w zakresie produkcji przyjaznych środowisku materiałów powlekanych.

- Wybór papierów nośnikowych powinien uwzględniać przede wszystkim przeznaczenie gotowego wyrobu, technologię powlekania, a także poziom wybłyszczenia/wymatowienia gotowej skóry.  Warto korzystać z oferty firm, które zapewniają wybór spośród kilkuset różnych rodzajów papierów nośnikowych i prowadzą ich magazyn, dzięki czemu zapewniona jest stała dostępność papieru, przy wydłużonym czasie jego produkcji. Dzięki temu skrócony zostaje czas realizacji zamówień, a producenci sztucznej skóry nie są zobligowani do tworzenia własnych zapasów papieru – wyjaśnia ekspert z firmy PaperCast z Łodzi.

 

Jakie rodzaje papierów nośnikowych są dostępne na rynku?

Na rynku dostępne są papiery z powłokami chromianowymi, silikonowymi oraz polimerowymi. Zarówno papiery z powłoką silikonową, jak i chromianową występują w wersji tłoczonej oraz gładkiej. Dzięki dodatkom matującym możliwe jest dostosowanie poziomu połysku papieru, co przekłada się na poziom połysku gotowej skóry. W przypadku papierów z powłokami polimerowymi sytuacja wygląda inaczej. Tutaj połysk uzyskuje się podczas tłoczenia papieru, a uzyskany wzór jest bardzo szczegółowy i wyraźny. W zależności od zastosowanej mieszanki i jej odporności na temperaturę spotkać można w tej grupie produkty dedykowane do PU, jak i PWC.

Na szczególną uwagę zasługują produkty oferujące dodatkowe efekty takie jak miękki chwyt imitujący welur czy ultra wysoki połysk. Dzięki zastosowaniu takich papierów możliwe jest wyeliminowanie dodatkowych operacji wykańczających, jak chociażby lakierowanie gotowego wyrobu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas