Artykuł sponsorowany Rola notariusza w polskim prawie spadkowym

Rola notariusza w polskim prawie spadkowym

Niezwykle istotną rolę odgrywa notariusz w świetle przepisów polskiego prawa spadkowego.  Z jednej strony notariusz sporządza testamenty w postaci aktu notarialnego, a także wykonuje zapisy windykacyjne. Z drugiej zaś jego uprawnienia pozwalają na wydawanie aktów poświadczenia dziedziczenia, czy przeprowadzania procesu spadków. Sprawdź, co warto wiedzieć w tym zakresie.

Pozycja notariusza

Notariusz, określany dawniej mianem rejenta, to mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik. Jest upoważniony do sporządzania aktów notarialnych oraz do świadczenia innych czynności w tym zakresie. Wszelkie czynności dokonane przez notariusza, zgodnie z prawem mają wymiar dokumentu urzędowego. Biorąc pod uwagę bardziej formalny punkt widzenia, notariusze nie świadczą usług, lecz radcowie prawni i adwokaci. Notariusz zatem dokonuje czynności notarialnie, co porównuje się do działalności sądów. Ustawa Prawo o notariacie reguluje czynności notariusza.

Notariusz i polskie prawo spadkowe

Notariusz to osoba zaufania publicznego. Pełni niezwykle ważną rolę w przypadku załatwiania wszelkiego rodzaju spraw spadkowych w Polsce. Treść księgi czwartej Kodeksu cywilnego zawiera swego rodzaju katalog czynności notarialnych. 

Wśród czynności wykonywanych przez notariusza wymienia się:

  1. Sporządzenie testamentu notarialnego - testament, który sporządzony jest w postaci aktu notarialnego ma taką samą moc, jak dokument urzędowy. W związku z tym odbierany jest jako akt, który gwarantuje najwyższy stopień zgodności treści, jak i prawa. Określone wymogi, które dotyczą sporządzania i przechowywania oryginału chronią taki testament przed niepożądaną ingerencją osób trzecich. Zadaniem notariusza jest też otwarcie i ogłoszenie testamentu przed zainteresowanymi osobami. 
  2. Sporządzenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku - w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania powiadomienia o spadku, spadkobierca może może złożyć przed notariuszem oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. 

Ponadto:

  1. Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia.
  2. Wydanie zaświadczenia wykonawcy testamentu.
  3. Sporządzenie umowy zrzeczenia dziedziczenia i umowy o uchyleniu zrzeczenia dziedziczenia.
  4. Sporządzenie umowy zobowiązującej do zbycia spadku i umowy przenoszącej spadek.
  5. Sporządzenie umowy o dział spadku.

Wszystkie wymienione powyżej czynności wykonuje doświadczony notariusz. Przykładem jest Kancelaria notarialna, którą prowadzi Jarosław Bech.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas