Materiał Partnera Przechowywanie środków finansowych w depozycie notarialnym

Przechowywanie środków finansowych w depozycie notarialnym

Zabezpieczenie środków koniecznych do zrealizowania danej transakcji to często spory problem dla kupujących. Szczególnie jest to kłopotliwe w przypadku wysokich kwot przy sprzedaży, co ma miejsce np. przy handlu nieruchomościami. Dobrym rozwiązaniem dla obu stron w takiej sytuacji jest skorzystanie z depozytu notarialnego. Czym dokładnie jest i dlaczego warto w ten sposób zabezpieczyć pieniądze?

Jakie zalety dla kupującego ma depozyt notarialny?

Sprzedaż drogocennego mienia, w tym chociażby nieruchomości, obarczona jest sporym ryzykiem ze względu na wysokie kwoty, jakimi obraca się w celu realizacji transakcji. Wielu kupujących wykazuje w tym zakresie obawy, czego uniknąć można dzięki depozytowi notarialnemu. Przekazane notariuszowi środki są zabezpieczane i wydawane wskazanej osobie dopiero po spełnieniu określonych warunków. Dzięki temu kupujący nie musi się obawiać sytuacji, w której realizacja przelewu wiąże się z utratą pieniędzy przez nieuczciwe działanie kontrahenta.

Depozyt taki to czynność, którą jest w stanie zrealizować Kancelaria Notarialna Jana Grochowicza. Jest to zatem w sytuacjach, gdzie przedmiotem transakcji jest drogocenne mienie, doskonałe zabezpieczenie dla kupującego. Okazuje się jednak, że depozyt notarialny to także świetne rozwiązanie dla sprzedającego. Z jakich przyczyn powinien on zabiegać o przeprowadzenie zbycia np. nieruchomości z wykorzystaniem tego typu usług świadczonych przez notariusza?

Określenie rzetelności kupującego dzięki depozytowi notarialnemu

Przy sprzedaży należy zachowywać zasadę ograniczonego zaufania do kupującego. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy transakcja związana jest z obrotem sporych kwot. Podmiot zainteresowany zakupem może okazać się niewypłacalny już po podpisaniu umowy. Dochodzenie swoich racji przed sądem to natomiast przeważnie postępowania trwające wiele lat. Sprzedający może się jednak na taką okazję zabezpieczyć – właśnie dzięki skorzystaniu z depozytu notarialnego.

Przekazanie do niego środków przez osobę zainteresowaną kupnem mienia to dla sprzedającego jasny sygnał, że kupujący posiada wystarczające pieniądze do zrealizowania transakcji. Pełne bezpieczeństwo przy korzystaniu z depozytu notarialnego wynika także m.in. z faktu, iż notariusz jest osobą zaufania publicznego. Przekazane mu środki nie zostaną sprzeniewierzone, a transakcja będzie przeprowadzona właściwie i zgodnie z oczekiwaniami kupującego i sprzedającego. Przechowywanie środków w depozycie notarialnym jest więc rozwiązaniem zapewniającym spokój i komfort niewielkim kosztem.

Opracowanie:

Kancelaria Notarialna Jan Grochowicz

Bielsko-Biała , Barlickiego 13 lok. 4

Podziel się