Materiał Partnera Profesjonalna dezynfekcja budynków – na czym polega?

Profesjonalna dezynfekcja budynków – na czym polega?

Termin „dezynfekcja” oznacza nic innego, jak po prostu odkażanie. Większość osób wiąże zaś to słowo z oczyszczaniem ran, czy też blizn. Warto jednak wiedzieć, że dezynfekcja nie tylko dotyczy szeroko pojętej dziedziny medycyny. Dzisiaj odkażanie jest także częścią bardzo złożonych i wieloetapowych usług DDD, czyli deratyzacji, dezynsekcji i właśnie dezynfekcji, którą wykorzystuje się m.in. przy zabezpieczaniu sanitarnym nawet wielkopowierzchniowych budynków.

Dezynfekcja – czym jest profesjonalne odkażanie?

Dezynfekcja w ramach tzw. usług DDD, polega przede wszystkim na 100% eliminacji zagrożeń w postaci różnego rodzaju drobnoustrojów – bakterii, wirusów itd. – a także ich wszelkich form przetrwalnikowych. Tu należy pokreślić, że dzisiaj termin ten odnosi się do odkażania głównie przedmiotów, a także całych powierzchni użytkowych, np. biurowych, czy przemysłowych. Dezynfekcją ran, o której już wspomniano zwie sią zaś dziedzinę – antyseptykę.

Jeśli chodzi zaś o stosowanie dezynfekcji w budynkach, należy podkreślić, że obecnie jest to ważny proces kończący działania deratyzacji i dezynsekcji. Wielokrotnie przeprowadzany jest cyklicznie także w szkołach, restauracjach, czy szpitalach, w celu zapewnienia wysokiego standardu sanitarnego określonych przestrzeni. Dezynfekcja często wykonywana jest również w magazynach spożywczych, w ośrodkach przemysłowych, czy nawet w mieszkaniach, w których doszło do zgonu.

Warto wiedzieć! Stałymi klientami firm zapewniających dezynfekcję, są wielokrotnie masarnie, czy też zakłady pogrzebowe, które muszą przestrzegać wiele restrykcyjnych norm sanitarnych. Podejmują one współpracę z takimi szeroko wyspecjalizowanymi zespołami DDD, jak DEZMARK z Wrocławia. To właśnie tego typu podmioty wykorzystują dzisiaj technologie dezynfekcyjne oparte nawet o stosowanie ozonu!

Metody skutecznej dezynfekcji

Za skuteczną dezynfekcję uznaje się taką, która po przeprowadzeniu da ujemny wynik występowania niebezpiecznych drobnoustrojów. Dzisiaj, aby to osiągnąć przede wszystkim należy podchodzić do odkażania w zindywidualizowany dla danej przestrzeni sposób. Mowa o konieczności określenia stopnia zagrożenia – gatunku bakterii/wirusów i ich liczby, a także aktywności fizjologicznej – a także środowiska rozwoju drobnoustrojów – wilgotności, temperatury, pH, obecności materii organicznej itd. Tylko dzięki dokładnemu rozpoznaniu można zatem dobrać skuteczny środek dezynfekcyjny, dostosowując jego właściwości chemiczne i fizyczne, stężenie, oraz oczywiście czas działania.

Obecnie wykorzystuje się najczęściej takie chemiczne czynniki odkażające, jak alkohole, utleniacze, kwasy, zasady, aldehydy, związki fenolowe, czy też fiolety krystaliczne, a najpopularniejszymi metodami fizycznymi, są zaś: ozonowanie, promieniowanie, czy wykorzystywanie pary wodnej. To właśnie te trzy sposoby stanowią obecnie najważniejsze techniki dezynfekcyjne usług DDD. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas