Artykuł sponsorowany Metody dezynfekcji pomieszczeń

Metody dezynfekcji pomieszczeń

Dezynfekcja pomieszczeń to zabieg szczególnie przydatny w miejscach, które narażone są na występowanie się dużej ilości patogennych mikroorganizmów, takich jak szpitale czy przychodnie, ale nie tylko. Pozwala on na zabicie wszystkich wirusów, bakterii, a także zarodników grzybów znajdujących się w pomieszczeniu. Jakie są metody dezynfekcji pomieszczeń i jakie są ich wady oraz zalety?

Dezynfekcja preparatami chemicznymi

Różnego rodzaju środki chemiczne, zwane też preparatami biobójczymi są najczęściej wykorzystywane podczas wykonywania dezynfekcji pomieszczeń, to najbardziej popularna metoda. Takie preparaty przygotowywane są na bazie alkoholu (stężenie powinno wynosić około 70%, aby substancja była skuteczna) i dostępne są w różnych formach. Możemy zdecydować się bowiem na preparat biobójczy w formie gotowego płynu albo koncentratu do samodzielnego przygotowania. W sprzedaży dostępne są również spryskiwacze, a nawet chusteczki służące do dezynfekcji powierzchni.

Ta metoda jest stosunkowo tania ze względu na cenę wykorzystywanych preparatów, a także w związku z ogólną dostępnością. Trzeba jednak pamiętać, że aby była skuteczna, trzeba poświęcić dużo czasu, ponieważ należy oddzielnie odkażać każdą powierzchnię, na której mogą się przecież znajdować patogenne mikroorganizmy.

Dezynfekcja lampami bakteriobójczymi

Lampy bakteriobójcze są wykorzystywane głównie w placówkach związanych z działalnością medyczną. Te urządzenia emitują specjalny rodzaj światła, który zabija bakterie, wirusy i grzyby, ale mają też negatywny wpływ na wszystkie inne organizmy żywe, dlatego przed rozpoczęciem dezynfekcji z pomieszczenia muszą wyjść wszyscy ludzie oraz zwierzęta. Jeżeli poza pomieszczeniem chcemy również przeprowadzić dezynfekcję wyposażenia, musimy dodatkowo skorzystać z preparatów biobójczych, ponieważ światło lampy pada na przedmioty tylko od jednej strony i przez to odkażanie nie będzie skuteczne.

Dezynfekcja poprzez ozonowanie

Ozonowanie to metoda dezynfekcji pomieszczeń przy wykorzystaniu ozonu, który zabija mikroorganizmy takie jak wirusy, bakterie i grzyby. Dzięki ozonowaniu można również usunąć roztocza, a nawet nieprzyjemne zapachy. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że ozon rozpylany w powietrzu łączy się z jego cząsteczkami, dzięki czemu możliwe jest zdezynfekowanie całego pomieszczenia, jego wyposażenia, a nawet szczególnie trudno dostępnych miejsc za jednym zamachem. Jest to tak naprawdę jedyna skuteczna metoda, jeżeli chcemy się pozbyć mikroorganizmów nie tylko z powierzchni, ale również z całego otoczenia. Trzeba jednak pamiętać, że ozon jest wyjątkowo niebezpieczny dla organizmów żywych, dlatego w ozonowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie, zwierzęta ani rośliny. Aby mieć pewność i żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym osobom korzystającym z dezynfekowanego pomieszczenia, warto skorzystać z usług firmy takiej jak DDD Robak.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas