Materiał Partnera Prawa autorskie z LS Kancelaria Prawa Patentowego i Autorskiego Leonard Skarbek

Prawa autorskie z LS Kancelaria Prawa Patentowego i Autorskiego Leonard Skarbek

Czym dokładnie jest prawo autorskie? Jakie może przybierać formy i kiedy może dojść do jego wyceny? To podstawowe pytania, które kierują przede wszystkim twórcy do profesjonalnych kancelarii zajmujących się tą tematyką. Dziś postaramy się odpowiedzieć na te zagadnienia, tak abyś mógł je w pełni zrozumieć. Wiedza ta, szczególnie jeśli na przykład jesteś autorem treści, może Ci się przydać!

Czym jest prawo autorskie?

Definicja prawa autorskiego mówi, że może być nim objęty konkretny tekst, piosenka czy powieść danej osoby, pod warunkiem, że jest utworem. O tym, kiedy można powiedzieć, że coś nim jest, napiszemy później. Teraz jednak przejdźmy do dalszej części definicji, bo mówi ona także, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej człowieka. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli zdecydujesz się napisać dowolny tekst, wykonać formę plastyczną czy fotografię, możesz zastrzec do nich prawa i zostać jedynym ich autorem.

Należy tutaj zaznaczyć, że aby być twórcą, nie trzeba kończyć żadnych szkół wyższych na uczelniach artystycznych czy nosić ekstrawaganckich strojów. Często bowiem ludzie patrzą na artystę przez pryzmat opowieści lub tego, co widzieli w telewizji. Musisz wiedzieć, że Ty również możesz nim zostać, wystarczy, że stworzysz coś, co można nazwać utworem. Masz wtedy do tego dzieła prawa autorskie, które możesz nawet wycenić, w tym pomoże między innymi LS Kancelaria Prawa Patentowego i Autorskiego Leonard Skarbek.

Utwór – kiedy jest, a kiedy nie jest przedmiotem prawa autorskiego?

Przedmiotem prawa autorskiego mogą być utwory wyrażone na przykład słowem czy symbolem matematycznym, co ciekawe również znaki graficzne literackie, a nawet programy komputerowe. Do utworów zalicza się także wyroby plastyczne i lutnicze oraz zdjęcia. Wzornictwo przemysłowe, muzyka, scenografia, choreografia, utwory audiowizualne czy pantomimiczne także mogą nim być. Warto wiedzieć, że możliwa jest wycena prawa autorskiego do tych utworów i czerpanie z nich zysków materialnych. Niestety nie wszystkie dzieła są włączone w pojęcie „utwór”, nie powiemy tak bowiem o aktach normatywnych czy urzędowych projektach. Co więcej, również urzędowe dokumenty, znaki czy symbole nie są zaliczane do definicji tego słowa. Na koniec należy zaznaczyć, że opisy patentowe lub ochronne nigdy nie były i prawdopodobnie nie zostaną utworem, czyli przedmiotem prawa autorskiego.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas