Materiał Partnera Operat szacunkowy, czyli dokument niezbędny przy wycenie nieruchomości – co warto o nim wiedzieć?

Operat szacunkowy, czyli dokument niezbędny przy wycenie nieruchomości – co warto o nim wiedzieć?

Operat szacunkowy to bardzo ważny dokument, który przygotowywany jest podczas wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Ma na celu wskazanie wartości badanej nieruchomości i praw do niej. Tworzony jest na różne potrzeby – między innymi na odszkodowania za zawłaszczenie. Warto wiedzieć, jakie elementy musi zawierać i jak jest sporządzany.

Operat szacunkowy – istotne informacje

Operat szacunkowy zawiera niezbędne informacje, które są potrzebne przy dokonywaniu wyceny nieruchomości. Są to między innymi wskazanie podstaw prawnych i uwarunkowań dokonanych czynności, a także rozwiązania merytoryczne i przedstawienie toku obliczeń wyniku końcowego.

Tworzony jest w różnych sytuacjach. Jedną z nich jest wskazanie wartości nieruchomości na potrzeby ustalenia odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości, zbywania i nabywania obiektów i uzyskania kredytu hipotecznego w banku. Konieczny jest również przy wyliczaniu wysokości podatku od obiektu, czynszu w zakresie najmu i służebności przesyłu.

Do stworzenia operatu szacunkowego należy zatrudnić doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego. Na terenie województwa opolskiego warto skorzystać z usług firmy Rzeczoznawca Majątkowy Anna Nackowicz-Ciućka. To doświadczone przedsiębiorstwo, które na pierwszym miejscu stawia solidne wykonywanie zleceń i indywidualne preferencje klienta.

Co powinno znaleźć się w operacie szacunkowym?

Wszelkie zasady, które dotyczą sporządzania operatu szacunkowego, umieszczone są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku, dotyczącym wyceny nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy musi określić w przygotowanym dokumencie przedmiot, zakres i cel wyceny.

Podczas opracowywania operatu szacunkowego należy zwrócić uwagę na daty, które są ważne dla określenia wartości nieruchomości. Dokument ten uwzględnia również opis stanu obiektu i wskazanie jego przeznaczenia. W operacie powinna znaleźć się także analiza i charakterystyka rynku nieruchomości, a także metoda i technika szacowania, obliczenia, rezultat wyceny i uzasadnienie wyniku.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas