Materiał Partnera Operat szacunkowy nieruchomości, na potrzeby kredytu hipotecznego

Operat szacunkowy nieruchomości, na potrzeby kredytu hipotecznego

Obecnie zakup mieszkania na kredyt jest jedną z popularniejszych opcji i wybieraną przez wielu ludzi. Jednak proces przyznawania pieniędzy przez bank bywa stosunkowo czasochłonny. Jeżeli zabezpieczeniem ma być rzeczone mieszkanie, to bank musi posiadać w swoich dokumentach sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego operat szacunkowy, w którym znajdą się wszystkie dokładne informacje na temat nieruchomości, jak również wyliczona zostanie jej wycena. W ten sposób bank uzyskuje dane odnośnie tego, czy nieruchomość będzie odpowiednim zabezpieczeniem. Oczywiście to tylko jeden z elementów składających się na udzielenie pozytywnej decyzji kredytowej.            

Operat zlecony przez bank

Rzeczoznawca majątkowy bardzo często jest wybierany przez bank. W wielu przypadkach jest to stała współpraca. Dla banku jest wówczas pewne, że wycena nieruchomości została przeprowadzona prawidłowo i skrupulatnie, a więc taki dokument stanowi jedną z podstaw do udzielenia kredytu. Banki raczej niechętnie przyjmują dokumenty w formie operatu szacunkowe sporządzone przez rzeczoznawców majątkowych spoza ich listy współpracowników. Niektóre się na to godzą i w takiej sytuacji może to doprowadzić do znacznego przyspieszenia wszystkich formalności.

Samodzielne zlecenie wykonania operatu szacunkowego

Wycena domu czy wycena mieszkania to tylko dwa przykłady, kiedy takie usługi są nam niezbędne. Zakup nowej nieruchomości wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, w związku z czym już na etapie negocjowania ceny warto mieć ku temu solidne podstawy w formie operatu szacunkowego nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że taka wycena wcale nie musi przemawiać na naszą korzyść, jednak wówczas nie musimy pokazywać jej właścicielowi nieruchomości i kupić ją za cenę ofertową. Rzeczoznawca majątkowy musi przede wszystkim skrupulatnie i rzetelnie zaprezentować poziom wartości. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny to jeśli bank zgodzi się przyjąć operat zlecony przez nas to możemy przyspieszyć formalności, może on również stanowić porównanie dla tego wykonanego prze ich rzeczoznawcę.

Wycena nieruchomości może przynieść korzyści czy pomóc w rozsądzeniu sporu. Rzeczoznawca może być również biegłym sądowym w sprawach majątkowych. Niezwykle ważne jest zaprezentowanie w niej danych zgodnych z prawdą i stanem faktycznym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas