Materiał Partnera Opinia rzeczoznawcy przy pierwszej rejestracji uszkodzonego pojazdu

Opinia rzeczoznawcy przy pierwszej rejestracji uszkodzonego pojazdu

Wiele firm, ale też osoby prywatne sprowadzają auta zza granicy. Przed pierwszą rejestracją takie pojazdu w Polsce niezbędne jest opłacenie akcyzy, czyli podatku pośredniego, którego zapłata ciąży na osobie kupującej i sprowadzającej pojazd. Wysokość akcyzy nie jest stała i zależy od pojemności silnika, ale też powstałych uszkodzeń. W tym przypadku warto skorzystać z opinii rzeczoznawcy, który przygotuje stosowną opinię dla urzędu celnego.

 Dlaczego opinia rzeczoznawcy jest tak ważna?

W przeważającej większości samochody poruszające się po polskich drogach to pojazdy sprowadzone zza granicy.  Wiele firm specjalizujące się w sprowadzaniu lekko uszkodzonych aut z Niemiec czy Francji, które po wizycie w warsztacie samochodowym odzyskują dobry wygląd. Jednak przed pierwszą rejestracja sprowadzonego pojazdu w Polsce niezbędne jest dokonanie opłaty – akcyzy. Jest ona oblicza na podstawie kilku wskaźników, które mogą niestety zawyżać wartość sprowadzonego pojazdu. Dlatego przez opłatą podatku akcyzowego warto zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy, który na podstawie oględzin uszkodzonego samochodu sporządzi opinię do urzędu celnego i wyliczy realne koszty akcyzy. Zdarza się często, że mogą być one znacznie niższe niż kwota obliczona samodzielnie przez kupującego na podstawie dostępnych w Internecie kalkulatorów do obliczeń podatku akcyzowego.

 Jak wygląda proces naliczania akcyzy?

Każdy samochód sprowadzony zza granicy wymaga opłaty podatku akcyzowego. Dotyczy to zarówno aut sprowadzonych w stanie idealnym jak i pojazdów uszkodzonych. Podatek akcyzowy jest wyliczany przez urzędnika celnego na podstawie obowiązujących przepisów oraz cen katalogowych poszczególnych marek samochodów.

Urzędy Celno-Skarbowe posiadają katalogi z cenami rynkowymi aut z podziałem na markę pojazdu, model, pojemność, moc i rok produkcji. Wartość pojazdy podawana na umowie lub fakturze zakupu auta jest porównywana do wartości rynkowej przypisanej do auta w katalogu. W trakcie weryfikacji wartość rynkowa pojazdu jest pomniejszana o 33%. W przypadku jeśli obliczona wartość jest taka sama lub mniejsza niż wartość na umowie lub fakturze to akcyza jest obliczana od kwoty zakupu. W przypadku jeśli wartość katalogowa po pomniejszeniu o 33% jest większa niż kwota zakupu to wtedy akcyza jest obliczana od wartości katalogowej pojazdu.

W przypadku jeśli zakupiony pojazd jest uszkodzony warto skorzystać z usług rzeczoznawcy, który przygotuje opinię, w której określi on wartość zakupionego pojazdu. Jeśli w wybranym Urzędzie Celno-Skarbowym przedstawimy opinię rzeczoznawcy to w tym przypadku urzędnik nie sprawdza wartości rynkowej auta. Porównywana jest wartość pojazdu z opinii z kwotą na dowodzie zakupu i na tej podstawie wyliczany jest podatek akcyzowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas