Artykuł sponsorowany Nadmiar żelaza w wodzie - przyczyny i skutki

Nadmiar żelaza w wodzie - przyczyny i skutki

Nadmiar żelaza w wodzie – na pozór nie brzmi to groźnie. Jednak skutki zbyt dużego stężenia tego pierwiastka są bardzo szkodliwe i można je zobaczyć gołym okiem (oraz doświadczyć węchem i smakiem). Zobacz zatem, jakie są przyczyny takiej niepożądanej sytuacji i jakie konkretnie są przykre konsekwencje. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to sytuacja bez wyjścia. Zapoznaj się więc z metodami oczyszczania wody z nadmiaru żelaza.

Nadmiar żelaza w wodzie – skąd to się bierze?

Woda z wodociągów jest teoretycznie kontrolowana i powinna być zdatna do picia, mycia czy prania. Często jednak jest inaczej – czasem z winy dostarczyciela, a niekiedy z powodu złego stanu instalacji i zardzewiałych, starych rur, które sprawiają, że czysta woda ulega skażeniu i zanieczyszczeniu. Właśnie zanieczyszczenia wtórne są najczęstszą przyczyną nadmiaru żelaza w wodzie. Podziemne studnie to również często (nomen omen) źródła problemu. Nie należy lekceważyć sytuacji, ponieważ nadmiar żelaza ma negatywne skutki estetyczne, smakowe i zdrowotne. Brązowa lub ciemnożółta woda na pewno nie zachęca swoją barwą, a z jej walorami smakowymi wcale nie jest kolorowo – posmak rdzy nie jest raczej najprzyjemniejszym z możliwych doznań. Poza tym zacieki na umywalce i wannie oraz wcale nie śnieżnobiałe, ale pożółkłe pranie to tylko niektóre skutki występowania zbyt dużej ilości żelaza w wodzie płynącej w domu. O ile picia takiej wody można jeszcze zaniechać i kupić butelkowaną w sklepie, o tyle z praniem, myciem i innymi czynnościami wymagającymi użycia czystej wody będzie spory problem. Mądry był ten, kto powiedział, że potrzeba jest matką wynalazku, bo i w przypadku nadmiernej ilości żelaza w wodzie istnieje skuteczne rozwiązanie.

Odżelaziacze wody, czyli problem z głowy

Nowoczesne firmy, takie jak Global Water, przygotowały szeroką ofertę filtrów do wody, jonizatorów i oczyszczaczy powietrza. Wśród różnego rodzaju narzędzi do oczyszczania wody można znaleźć również kilka typów odżelaziaczy wody, dzięki którym problemy z nadmiarem żelaza w wodzie zostaną skutecznie rozwiązanie. Każdy może za ich pomocą pozbyć się ich z wody w kranie na własną rękę – wystarczy tylko zakup i zamontowanie takiego urządzenia.

Można kupić różne rodzaje odżelaziaczy:

  • regenerowane poprzez dozowanie ozonu,

  • regulowane przez napowietrzanie złoża filtracyjnego (do oczyszczania ścieków),

  • urządzenia regenerujące natlenioną wodą (do uzdatniania wody ze studni),

  • wielofunkcyjne odżelaziacze regenerujące roztworem soli, dzięki którym żelazo i mangan zostaną wyeliminowane z wody studziennej.

W przypadku wątpliwości, którą wersję wybrać, warto skontaktować się ze specjalistą. Podpowie, w co najlepiej zainwestować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas