Artykuł sponsorowany Jakie placówki są uprawnione do prowadzenia analiz wody?

Jakie placówki są uprawnione do prowadzenia analiz wody?

Analiza wody przeprowadzona w uprawnionym do tego miejscu, dostarczy istotnych dla zdrowia i funkcjonowania informacji. Przede wszystkim badanie tego typu określa, czy woda nadaje się do bezpiecznego użytkowania oraz czy występują jakiekolwiek przekroczenia w jej składzie. Analiza pozwala również odpowiednio dobrać urządzenie do filtracji wody, które ma na celu poprawę jej jakości, czyli uzdatnianie.

Jakość wody można określić wykonując badania fizykochemiczne oraz bakteriologiczne. Realizację takich badań można zlecić w terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, laboratoriach specjalistycznych oraz firmach zajmujących się uzdatnianiem wody. Próbkę do badania dostarcza się samodzielnie, po pobraniu jej według instrukcji otrzymanej z laboratorium, w którym ma być przeprowadzone badanie. Powinna być dostarczona tego samego dnia co pobranie.

Sanepid za odpowiednią opłatą może przeprowadzić oba warianty analizy wody. Taka sama sytuacja jest w specjalistycznych laboratoriach. Natomiast w przypadku firm zajmujących się sprzedażą filtrów, najczęściej istnieje możliwość przeprowadzenia jedynie analizy fizykochemicznej, która zazwyczaj dostępna jest w pakiecie, przy zakupie urządzenia do uzdatniania wody – wyjaśnia ekspert z laboratorium ESC Global.

Jak przebiega analiza fizykochemiczna wody?

Do analizy fizykochemicznej wody najczęściej stosuje się metodę fotometryczną oraz kolorymetryczną. Do badań za pomocą metody fotometrycznej niezbędne są spektrofotometry, które mają za zadanie ocenę stężenia danej substancji w roztworze na podstawie pomiaru współczynnika załamania światła. Aby zminimalizować ryzyko błędu, analizy przeprowadzane są w kilku powtórzeniach.

Analiza fizykochemiczna wody obejmuje szereg wskaźników, które wpływają na funkcjonowanie i żywotność urządzeń oraz zdrowie człowieka:

  • odczyn pH – kiedy jest niski ma właściwości korozyjne,

  • chlorki – w przypadku wody pitnej, nadmiar powoduje odwodnienie, nadciśnienie oraz nieprzyjemny zapach i smak potraw przygotowywanych z jej użyciem,

  • jony amonowe – wykrycie ich może świadczyć o przeniknięciu do wody ścieków,

  • twardość wody – powoduje osad kamienny, co przekłada się na słabszą jakość pracy urządzeń, co w konsekwencji generuje wyższe koszty zużycia energii,

  • przewodność elektrolityczną – umożliwia ocenę stopnia zasolenia wody,

  • żelazo i mangan – nadmiar nadaje wodzie metaliczny smak.

Podsumowując, zadanie przeprowadzenia analizy wody należy powierzyć profesjonalnej jednostce, która dysponuje profesjonalnym zapleczem laboratoryjnym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas