Materiał Partnera Na czym polega sprawa karna?

Na czym polega sprawa karna?

Konflikt z prawem nie jest przyjemnym doświadczeniem. Niestety negatywne odczucia wzrastają z powodu niewiedzy i zagubienia podejrzanego. Wiele rzeczy dzieje się szybko i bez wyjaśnień. Jednakże każdy podejrzany ma swoje prawa i ich respektowanie należy do obowiązków organów ścigania. Brak wiedzy jest dużą przeszkodą w dociekaniu swoich praw, dlatego też warto wiedzieć, na czym polega sprawa karna i czego można się spodziewać.

Wszczęcie postępowania karnego

Postępowanie karne rozpoczyna się z momentem wydania przez organ procesowy postanowienia o jego wszczęciu. Impulsem do jego wszczęcia jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub po prostu jego ujawnienie. Pierwszym etapem postępowania karnego jest postępowanie przygotowawcze, które prowadzi lub nadzoruje Prokurator. To na tym etapie postępowania ujawnia się najwięcej dowodów, które następnie stanowią podstawę przedstawienia zarzutu podejrzanemu i postawieniu go w stan oskarżenia. Adwokaci z Kancelarii Wolfowicz Wende Biedulski podkreślają, że dowody mogą być zbierane wyłącznie w formie przewidzianej prawem. W praktyce zdarza się jednak, że materiał dowodowy pozyskiwany jest z naruszeniem przepisów. Stąd nie zwykle istotnym jest aby już na wstępnym etapie postępowania karnego korzystać z pomocy adwokata, który nie tylko będzie kontrolował pracę organów śledczych, ale także wystąpi z określoną inicjatywą dowodową. 

Reprezentacja w sądzie

Kolejnym etapem postępowania karnego jest proces sądowy. Prawnik, który na co dzień prowadzi sprawy karne, doskonale orientuje się w obowiązkach sądu, prawach oskarżonego czy uprawnieniach pokrzywdzonego. Dlatego warto skorzystać z usług adwokata, dla którego prowadzenie sprawy karnej nie jest czymś nowym. Reprezentacja w sądzie, prowadzona przez specjalistę może mieć całkiem inny przebieg. Karnista dobrze wie, na co zwrócić uwagę, ma wiedzę, doświadczenie i zdaje sobie sprawę, jaką rolę odgrywa obrońca.

Sprawa karna - długi i złożony proces

Sprawa karna to skomplikowany i wieloetapowy proces. W trakcie jego trwania można popełnić wiele błędów, w związku z tym dobrze jest zdecydować się na pomoc fachowca. Kancelaria adwokacka, która świadczy obronę osób, zapewni profesjonalne sporządzenie pism procesowych i wsparcie na każdym etapie postępowania. Co więcej, adwokat udzieli porady prawnej, która może zmienić przebieg sprawy i zdecydować o pozytywnym wyniku sprawy.

Opracowanie:

Kancelaria Adwokacka Wolfowicz Wende Biedulski

Warszawa , Wiejska 17 lok. 15

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas