Artykuł sponsorowany Mała firma i ekologia – od czego zacząć?

Mała firma i ekologia – od czego zacząć?

Każdy ma wpływ na środowisko naturalne. Każdy może o nie dbać w ten, czy w inny sposób i warto wdrażać działania proekologiczne nawet w najmniejszym przedsiębiorstwie i jednoosobowej działalności gospodarczej. Ekologia dotyczy każdego, ponieważ dotyczy ona środowiska, w którym żyjemy. Jak więc można chronić naturalne środowisko w małej firmie?

Odpady – skutki uboczne działalności człowieka

Jednoosobowa działalność gospodarcza oraz mała firma, która zatrudnia kilka osób czyli tak zwane mikroprzedsiębiorstwo nie ma miażdżącego wpływu na środowisko naturalne. Nie działa bowiem tak, jak wielkie firmy, huty, kopalnie czy elektrownie. Faktycznie, to one wywierają najbardziej negatywny wpływ na środowisko. Małej, biurowej działalności nie można porównać w żaden sposób z wielkimi trucicielami. Jednak żadna funkcjonująca działalność nie pozostaje bez wpływu na środowisku. Zawsze ma na nie jakiś wpływ, nawet najmniejszy, ale ma. Zacznijmy od tego, że każda działalność człowieka jest oparta na wykorzystaniu określonych zasobów środowiska. Jest to między innymi energia, z której się korzysta na co dzień. Zasila ona urządzenia w biurze, warsztacie, maszyny produkująca elementy, z których następnie mała firma składa całość oferowanego przez siebie produktu. Wykorzystujemy wodę, myjąc w niej ręce. Mydliny natomiast, jako produkt uboczny wykorzystania mydła, trafiają do środowiska naturalnego. Korzystamy też z papieru oraz plastiku, jeździmy samochodami, by dotrzeć do klientów. Korzystamy więc z drzew oraz ropy. Przykłady można mnożyć. Ale nie o to tutaj chodzi.

Człowiek żyje w środowisku

W naturze panuje równowaga. To, co z niej zabieramy, wraca do środowiska w tej czy innej postaci. Często w postaci odpadów. One też są obszarem naszego wpływu. W produkcji energii wytwarzane są toksyczne związki i dwutlenek węgla, które mają wpływ na klimat. Przemysł wydobywczy przekształca krajobraz – nie zawsze w dobrym kierunku. Mydliny nie zawsze trafiają do oczyszczalni, czasami prosto do ekosystemów wodnych. Opakowania trafiają natomiast na składowiska lub tam, gdzie powinny z zasady dbałości o ekologię - do zakładów recyklingu. W każdym takim działaniu – my ludzie – odciskamy swój ślad. Nie tylko pozytywny.

Pojedyncza jednostka nie doprowadzi do katastrofy ekologicznej. Nie zmieni też problemów świata. Ale im więcej jednostek zrozumie swój wpływ na środowisko, tym jest więcej prawdopodobne, że być może uratuje się w jakiś sposób świat, a bynajmniej nie zdegraduje go do końca. Gospodarka polska stoi z mikroprzedsiębiorstw. To 96% wszystkich, polskich firm. To one generują co piątą złotówkę polskiego PKB.  Dają pracę kilku milionom osób. I generują podstawowe efekty dla środowiska.

Jak chronić naturalne środowisko w małej firmie?

Przede wszystkim warto określić swoje możliwości. Nie ma potrzeby na wdrażanie drogich inwestycji proekologicznych, ale korzystanie na przykład z półproduktów, które są wytwarzane z dbałością o środowisko naturalne, oszczędne korzystanie z papieru, wody, energii. Gaszenie światła w łazience – to już jest oszczędność. Używanie ekologicznych opakowań, sortowanie śmieci i odpadów.

- Nie ważne jak, ale warto inwestować w ochronę środowiska i zachować zrównoważoną gospodarkę odpadami – podkreślają fachowych z firmy EcoCity z Grodkowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas