Artykuł sponsorowany W jaki sposób pracują pulweryzatory?

W jaki sposób pracują pulweryzatory?

Pulweryzatory to maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Najważniejsza, a więc podstawowa funkcja tego typu maszyny to funkcja rozdrabniania. Rozdrabnianie zachodzi w młynie, którego głównym elementem są ostre noże. Powinny być wykonane ze stali wysokiej jakości, aby materiał był prawidłowo, szybko i skutecznie rozdrabniany. Noże, które znajdują się w młynie pulweryzatora, mają kształt tarcz. Elementy, które z nimi współpracują, to między innymi łożyska, uchwyty i przekładnie. Czym dokładnie jest pulweryzacja oraz jak przebiega proces pulweryzacji?

Czym jest pulweryzacja oraz jakie ma zastosowanie?

Pulweryzacja jest procesem, który polega na sproszkowaniu tworzyw sztucznych. Uzyskiwany proszek według definicji jest rozdrobniony poniżej 1 mm. Sypkość jest jedną z najważniejszych właściwości uzyskanego materiału, podobnie jak gęstość nasypowa. Najbardziej znane tworzywa sztuczne to PET, czyli politereftalan etylu, PE, czyli polietylen, PP - polipropylen i PCV, polichlorek winylu. Wszystkie tworzywa sztuczne powstają w procesie przerobu ropy naftowej. Są zbudowane z dużych cząsteczek, polimerów, które składają się z monomerów. Biodegradacja tworzyw sztucznych przebiega bardzo powoli, dlatego wyroby z tych materiałów mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Przykładamy coraz większą uwagę do recyklingu produktów z tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają nasze środowisko. Niestety, trzeba również przyznać, że produkujemy ich coraz więcej. Tworzywami sztucznymi zastępujemy ceramikę, drewno, szkło i inne materiały naturalne. Recykling może przebiegać na dwa sposoby: ze zmianą struktury chemicznej lub bez niej. Pulweryzacja należy do tej drugiej grupy. Pulweryzacji poddawane są najczęściej butelki i folie opakowaniowe. Proszek, który powstaje w tym procesie recyklingu, można wykorzystać w różnych branżach, na przykład do uszlachetniania wyrobów tekstylnych - mówi nam przedstawiciel firmy POL-SERVICE z Rzeszowa.

Proces pulweryzacji

Pulweryzatory używane do rozdrabniania w proszek tworzyw sztucznych to maszyny o dużej prędkości, wyposażone w kompaktowe i precyzyjne młyny. Młyny potrafią rozdrabniać nie tylko materiały kruche, ale także średnio twarde i odporne na uderzenia. Elementy, które trafiają do młyna pulweryzatora, są przepuszczane przez pionowo zamontowany dysk mielący, inaczej nazywany nożem. Wraz z dyskiem zamontowany jest identyczny dysk szybkoobrotowy. Na materiał wewnątrz młynka działa siła odśrodkowa, dzięki której uzyskany proszek jest natychmiast odbierany przez tzw. cyklon. Na rynku dostępnych jest wiele różnych pulweryzatorów, które różnią się między sobą istotnymi parametrami, na przykład średnicą dysków mielących, ilością segmentów dysku wirnika i stojana, czy mocą silnika. Dozowniki materiałów również różnią się między sobą, na przykład kanałami transportującymi, czy objętością zbiorników. Dozowniki powinny utrzymywać stałą ilość podawanego surowca oraz monitorować właściwe obciążenie pulweryzatora, by ten mógł działać sprawnie i wydajnie. Kupując profesjonalny i nowoczesny pulweryzator, warto przyjrzeć się także separatorowi, który oddziela elementy metalowe od tworzywa, oraz wentylator ssący do transportu materiału. Wentylator powinien mieć otwieraną osłonę, aby można było wygodnie przeprowadzić przegląd i czyszczenie. Przesiewacz wibracyjny zwraca zbyt dużą frakcję do pulweryzatora, co gwarantuje utrzymanie stałej frakcji gotowego produktu, czyli proszku z tworzyw sztucznych. Choć słowo pulweryzator może brzmieć dla wielu z nas zagadkowo, kiedy przyjrzymy się z bliska tym ciekawym maszynom, okazuje się, że nie są tak bardzo skomplikowane. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas