Materiał Partnera Kremacja czy pochówek tradycyjny? | zestawienie korzyści

Kremacja czy pochówek tradycyjny? | zestawienie korzyści

Kiedy umrze bliska osoba, najbliższa rodzina musi zdecydować o formie jej pochówku. Pomimo że w Polsce wciąż dominują pogrzeby tradycyjne z trumną, coraz popularniejszą praktyką staje się kremowanie zwłok.

Kremacja ciała – na czym polega?

Kremacja zmarłych to jeden z najstarszych zwyczajów pogrzebowych uznawanych przez wiele religii (także kościół katolicki). Ciało zmarłego, umieszczone w specjalnej łatwopalnej trumnie, zostaje spopielone w piecu krematoryjnym w temperaturze ok. 1200 stopni Celsjusza. Następnie procy zostają przesypane do urny, w której spocznie zmarły, i wręczone rodzinie. Cała procedura trwa ok. 2 godzin.  

Spopielenie ciała – alternatywa dla tradycyjnego pogrzebu?

Wiele osób decyduje się na skremowanie ciała zmarłego z przyczyn ekonomicznych. Nagrobki urnowe są znacznie mniejsze od tradycyjnych pomników, przez co koszt ich wyprodukowania jest również niższy. Mniejsze koszta nie przekładają się jednak na jakość i walory wizualne – nagrobki urnowe są równie szlachetne i kunsztowne co nagrobki trumienne. To miniaturowe wersje pełnowymiarowych pomników posiadające analogiczne zdobienia w formie wieńców, zniczy czy nagrobnych inskrypcji. Rodzina można dowolnie udekorować nagrobek, czyniąc z niego godne miejsce ostatniego spoczynku ukochanej osoby.  

Kremacja ciała – metoda pochówku przyjazna środowisku

Nie tylko cena odgrywa rolę przy wyborze tej metody pochówku. Na cmentarzach tradycyjnych zaczyna brakować miejsca, a rozkładające się ciała mogą zanieczyszczać wody gruntowe. Pogrzeb urnowy jest w pełni przyjazny środowisku naturalnemu i pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń nekropolii.  

Do niedawna kremacja zwłok nie figurowała w ofertach wielu domów pogrzebowych; obecnie większość dobrych zakładów, takich jak Phu Post granit Usługi pogrzebowe, oferuje swoim klientom kompleksową realizację usług krematoryjnych – włącznie z możliwością uczestnictwa w procesie spopielania zmarłego.

Pogrzeb tradycyjny – co powinieneś wiedzieć?

Pomimo że pogrzeb urnowy jest tańszy, przyjazny środowisku i równie godny co pogrzeb tradycyjny, większość Polaków preferuje uroczystości pogrzebowe z trumną. Taka forma pochówku zalecana jest przez kościół katolicki i daje możliwość postawienia eleganckiego pomnika, który godnie upamiętnia zmarłego. Niestety, większy rozmach generuje wyższe koszty. W dobie przepełnienia cmentarzy i zwiększonego ryzyka zatrucia wód gruntowych warto zastanowić się nad korzyściami płynącymi z organizacji pogrzebu urnowego.  

Opracowanie:

Podziel się