Materiał Partnera Różnice między pogrzebem katolickim i świeckim

Różnice między pogrzebem katolickim i świeckim

Organizacja pochówku to ciężkie zadanie dla bliskich zmarłego. Muszą oni zmierzyć się ze swoim własnym bólem, a do tego ich odpowiedzialnością jest zaplanowanie pogrzebu. Tradycją w Polsce jest chowanie zmarłego w obrzędzie katolickim. Jednakże nie każda rodzina sobie tego życzy, być może również inna była wola zmarłego. Czym się różni pochówek świecki od katolickiego? Jak przebiega taka ceremonia?

Pogrzeb świecki – jak przebiega organizacja?

Przede wszystkim w pogrzebie świeckim nie zatrudniamy żadnego duchownego, tylko tak zwanego Mistrza Ceremonii. Osoba ta przygotuje odpowiednie przemówienie (z pomocą krewnych, czy bliskich osoby zmarłej), w którym przywoła wspomnienia o zmarłym oraz opowie o jego zasługach za życia, cechach itp. Cała treść przemówienia będzie konsultowana z najbliższymi.  Prowadzący ceremonię zadba o to, by cała uroczystość odbyła się w podniosłym nastroju, z należytym szacunkiem dla osoby zmarłej. Oczywiście, poza Mistrzem Ceremonii, przemowy mogą wygłosić również członkowie rodziny lub najbliżsi zmarłego.

Aby zorganizować pogrzeb świecki, należy porozmawiać o tym z pracownikami zakładu pogrzebowego, którzy pomogą w zaplanowaniu i przeprowadzeniu uroczystości. Świeckie pochówki organizują zakłady, które oferują kompleksowe usługi pogrzebowe, jak Pphu Malinowscy sp. z o.o.

Czym się różni pogrzeb świecki od katolickiego?

Pogrzeb katolicki przeprowadza duchowny, najczęściej ksiądz. Ceremonia rozpoczyna się od mszy w kościele lub w domu zmarłego, bądź też w kaplicy cmentarnej.  Na mszy ksiądz odprawia modły liturgiczne i żegna zmarłego w imieniu wspólnoty religijnej. Następnie ciało zmarłego przenoszone jest do miejsca pochówku, gdzie udaje się też rodzina, bliscy i inni uczestnicy pogrzebu. Nad grobem ponowienie zostaje wygłoszona modlitwa. Dopiero po zakończeniu ceremonii bliscy mogą wygłosić przemowę lub powiedzieć parę słów, jeżeli mają takie życzenie. Pochówki w obrządku katolickim to najczęstszy rodzaj pogrzebu w Polsce.

Uroczystość świecko-religijna

Istnieje jeszcze ceremonia pogrzebowa świecko-religijna, która łączy w sobie wartości pogrzebu świeckiego oraz katolickiego. Obecnie nie jest to jeszcze popularna forma odprawiania pogrzebu, jednak jeżeli takie było życzenie zmarłego, bądź bliskim odpowiada taki wariant jest jak najbardziej dostępny. Podczas tego typu uroczystości, pożegnania zmarłego dokonują zarówno ksiądz, jak i Mistrz Ceremonii.

We wszystkich rodzajach pogrzebu w ich organizacji pomoże zakład pogrzebowy, oferujący wszechstronne usługi funeralne. Pomoże bliskim w przygotowaniach i przeprowadzeniu uroczystości krok po kroku.

Opracowanie:

Pphu Malinowscy sp. z o.o.

Sierpc , Mickiewicza 19A

Podziel się