Materiał Partnera Kiedy jest potrzebny rzeczoznawca samochodowy?

Kiedy jest potrzebny rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca samochodowy w fachowy sposób ocenia wartość używanego pojazdu, określa jego historię i szacuje szkody. Pomaga zweryfikować jakość wykonanych przez mechanika napraw i dokona rzetelnej wyceny pojazdu. W jakich przypadkach warto skorzystać z rzeczoznawcy samochodowego? Kiedy najczęściej udają się do niego właściciele i nabywcy pojazdów?

Rzeczoznawca samochodowy to specjalista, który dzięki nabytej wiedzy i posiadanemu sprzętowi jest w stanie dokonać precyzyjnych oględzin pojazdu. Fachowo ocenia między innymi jakość napraw mechanicznych, blacharskich, lakierniczych oraz szacuje wartość rynkową pojazdu. Może sporządzić dokumentację i dokładną ocenę szkód poniesionych w wypadu.

Za niskie odszkodowanie

Ubezpieczyciele polegają na opinii rzeczoznawców podczas przyznawania i wypłat odszkodowań powypadkowych. Może jednak zdarzyć się tak, że otrzymana rekompensata nie będzie wystarczająca dla właściciela pojazdu. Jeśli podejrzewasz, że otrzymałeś od ubezpieczyciela za niskie odszkodowanie, możesz skorzystać z usług bezstronnego rzeczoznawcy, by to udowodnić.

Rzeczoznawca samochodowy i ocena jakości naprawy

Rzeczoznawca samochodowy pomoże też w ocenie jakości napraw wykonanych przez mechanika. Jeśli masz wątpliwość do tego, ze usługa w warsztacie została wykonana prawidłowo, możesz zasięgnąć fachowej opinii, by zgłosić  ewentualne roszczenia.

Zakup używanego samochodu

Pomoc rzeczoznawcy przydaje się przy zakupie samochodu używanego.  M uzyskać ocenę realnej wartości rynkowej pojazdu, by negocjować cenę u sprzedającego lub zrezygnować z zakupu i wybrać inną ofertę. Rzeczoznawca pomoże  ustalić historię pojazdu i wskaże, jakie naprawy zostały wykonane. Jak mówi pracownik Zespołu Rzeczoznawców Motoryzacyjnych i Maszynowych Oraz Ruchu Drogowego i Towaroznawstwa, rzeczoznawcy badają grubość lakieru i weryfikują jakość zamontowanych części. Dzięki temu mogą dokładnie określić, czy miały miejsce szkody i wskazać ich wpływ na utratę wartości pojazdu.

Rzeczoznawca pomoże też ocenić, czy auto nie jest kradzione. Po wypadku samochodowym ocenia, czy pojazd nadaje się do dalszej samodzielnej podróżny. W wielu przypadkach jego obecność jest niezbędna, w innych zaś może okazać się po prostu pomocna i opłacalna.

Opracowanie:

Podziel się