Artykuł sponsorowany Rzeczoznawca potrzebny od zaraz. W jakich sytuacjach jest wymagana wycena nieruchomości?

Rzeczoznawca potrzebny od zaraz. W jakich sytuacjach jest wymagana wycena nieruchomości?

Skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego i uzyskanie fachowej wyceny nieruchomości – np. po to, by jak najkorzystniej kupić bądź sprzedać dom – nie zawsze jest wyborem. Zdarza się, że udokumentowana wycena stanowi wymóg, regulowany przepisami.

Przedstawienie wyceny przygotowanej przez zawodowego rzeczoznawcę jest wymagane w kilku przypadkach. Te najistotniejsze prezentujemy poniżej.

Kwestie kredytowe

O fachową wycenę musimy zatroszczyć się przy każdym kredytowanym zakupie nieruchomości. Bankową podstawę do określenia zdolności kredytowej stanowi bowiem właśnie wycena rzeczoznawcy. Specjalista zestawia ze sobą podobne nieruchomości, będące przedmiotem sprzedaży w ostatnim czasie, w celu oszacowania wartości tej jednej, którą kredytobiorca chce kupić.

Ubezpieczenie nieruchomości

Wycena w formie operatu szacunkowego lub opinii jest przeważnie wymagana przez firmy ubezpieczeniowe – w sytuacji, gdy klient planuje ubezpieczyć nieruchomość. ,,Dostarczony dokument stanowi świadectwo wartości przedmiotu ubezpieczenia. W takich miastach jak Warszawa, większość firm ubezpieczeniowych oczekuje wyceny nieruchomości. Warto zatem o niej pamiętać” – objaśnia Jan Pawłowski, rzeczoznawca majątkowy firmy J.P. Praxis.

Sprawy dotyczące mienia

Niekiedy, operat szacunkowy okazuje się kluczowym dokumentem w postępowaniu spadkowym i innych sprawach dotyczących mienia. Mogą być to postępowania sądowe o podział majątku, rozliczenie nakładów poniesionych na budowę nieruchomości i wiele innych. W takich przypadkach, sąd prosi o przedstawienie szacunkowej wartości mienia dokonanej przez rzeczoznawcę. Jak zatem widać, wycena nieruchomość zabezpiecza nie tylko interesy banków i towarzystw ubezpieczeniowych, ale też nasze własne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter