Materiał Partnera Wycena nieruchomości – co weźmie pod uwagę rzeczoznawca?

Wycena nieruchomości – co weźmie pod uwagę rzeczoznawca?

Sporządzenie operatu szacunkowego jest kompleksowym raportem umożliwiającym uzyskanie informacji na temat wartości danej nieruchomości. Może to być zarówno dom czy mieszkanie, ale też lokal użytkowy lub działka budowlana. Oszacowanie ich wartości warto powierzyć doświadczonemu rzeczoznawcy, który weźmie pod uwagę wiele czynników – jakich dokładnie?

Stan techniczny nieruchomości

W przypadku obiektów użytkowych jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez rzeczoznawcę jest ich stan techniczny. Wyceniane mieszkania, domy czy inne budynki oceniane są pod kątem ich stanu technicznego (stopnia zużycia), prowadzonej polityki remontowej (stopnia zadbania) jak i rodzaju i jakości użytych materiałów wykończeniowych. Rzeczoznawca weźmie pod uwagę również stan instalacji, pokrycia dachowego czy wyposażenia wnętrz. Warto pamiętać, że profesjonalne oszacowanie wartości nieruchomości to wieloetapowy proces, który wymaga sporej wiedzy z zakresu budownictwa i nie tylko.

Pod uwagę brana jest także lokalizacja samej nieruchomości. Położone w centrum dużego miasta mieszkanie będzie z pewnością atrakcyjniejsze dla większości kupujących, niż lokal znajdujący się na obrzeżach. Profesjonalną wycenę przeprowadzi firma Asuma, która zajmuje się tego typu działaniami od wielu lat, świadcząc swoje usługi przede wszystkim rzetelnie. Oprócz stanu technicznego i lokalizacji przy fachowym oszacowaniu wartości lokalu lub działki brane pod uwagę są też inne czynniki – jakie dokładnie?

Otoczenie nieruchomości

W wycenie istotne jest także najbliższe otoczenie nieruchomości. Drogi dojazdowe prowadzące do wybranej działki, stan tego typu nawierzchni czy czynniki geograficzne związane z zabudowaniem terenu to kolejne kryteria, jakie wpływają na ostateczną wartość budynku lub gruntu. Dobry rzeczoznawca majątkowy weźmie je pod uwagę, wykorzystując do oszacowania wartości optymalną metodę obliczeniową.

Bardzo często jest to podejście porównawcze, ale istotne jest też szacowanie ewentualnego dochodu, jaki można uzyskać w przyszłości dzięki zakupowi wybranej nieruchomości. Często metody te są dość trudne do zrealizowania, co jednak nie będzie stanowiło problemu dla dobrego rzeczoznawcy majątkowego. Weźmie on również pod uwagę stan prawny wybranej nieruchomości. Nieuregulowane kwestie formalne czy wykryte zawiłości spowodują znaczny spadek wartości. Należy mieć to na uwadze – jest to niezwykle istotne szczególnie przy sprzedaży lub zakupie wybranego lokalu czy działki. Przy wycenie nieruchomości rzeczoznawca bierze zatem pod uwagę wiele czynników. Z tego względu jest to niełatwe zadanie, które warto powierzyć tylko doświadczonemu specjaliście.

Opracowanie:

Podziel się