Materiał Partnera Jaką rolę odgrywa rzeczoznawca podczas likwidacji szkód komunikacyjnych?

Jaką rolę odgrywa rzeczoznawca podczas likwidacji szkód komunikacyjnych?

Codzienne poruszanie się po drogach, nawet kiedy bezwzględnie przestrzegamy narzuconych przepisów, może skończyć się kolizją lub wypadkiem. W takich sytuacjach likwidacja szkód wymaga posiadania niemałych środków, których źródło często dostrzegamy w funduszu ubezpieczeniowym. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia doświadczonych mechaników lub rzeczoznawców, którzy określą stopień uszkodzeń i koszt wymaganych napraw.

Opinia rzeczoznawcy może mieć wpływ na wysokość odszkodowania

Opinia przygotowana przez profesjonalnego rzeczoznawcę może stanowić dodatkowy głos w dyskusji na temat wysokości ubezpieczenia z tytułu wypadku lub kolizji. Ubezpieczyciel poza dobrem konsumenta kieruje się także swoim interesem i chęcią zysku, dlatego opinia sporządzona przez bezstronnego specjalistę może zmienić wynik postępowania. Zostaje ona dodatkowo poparta dokumentacją techniczną oraz szczegółową analizą uszkodzeń, co nadaje jej większą moc prawną, wskazują pracownicy Mazowieckiego Biura Rzeczoznawców.

Duże prawdopodobieństwo wygranej

Warto zlecić tego rodzaju analizę rzeczoznawczą, ponieważ najnowsze źródła wskazują, że odsetek osób, które wygrały z towarzystwami ubezpieczeniowymi w sądzie, sięga 90%, gdzie sądy w około 30% przypadków uznały roszczenia pozywających w całości, a w 60% częściowo. Z tego powodu nie należy opierać się jedynie na opinii rzeczoznawcy powołanego przez ubezpieczyciela, ale poszukać także specjalisty niezależnego od towarzystwa. Od niedawna stało się także możliwe uzyskanie od towarzystwa zwrotu kosztów niezależnej ekspertyzy, jeżeli udowodni się, że wysokość odszkodowania była zbyt niska.

Zakres ekspertyzy w likwidacji szkód

Likwidacja szkód opiera się zazwyczaj o takie kwestie jak wycena nowych, oryginalnych części oraz możliwość zastosowania amortyzacji ze względu na wiek auta. Wyceny sporządzane są w oparciu o aktualne dane znajdujące się w systemach eksperckich, takich jak np. Audatex lub Info-Expert. Pozwala to ocenić cenę naprawy samochodu zgodnie z jego wartością ustaloną na dzień kolizji oraz z uwzględnieniem takich czynników jak liczba właścicieli i wcześniejsze naprawy. Wszystko to pozwala na otrzymanie korzystnej i zgodnej z prawdą ekspertyzy, która w razie konieczności będzie stanowić podstawę do dochodzenia swoich praw w sądzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas