Artykuł sponsorowany Jaka jest różnica między spadkiem a darowizną?

Jaka jest różnica między spadkiem a darowizną?

Co wybrać – spadek czy darowiznę, gdy chcesz swój majątek przepisać bliskiej osobie? To dylemat, przed którym stoi wiele osób. Różnice między spadkiem a darowizną są zasadnicze. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, czym w praktyce różni się spadek od darowizny, kiedy się je otrzymuje oraz jakich formalności należy dopełnić w obu przypadkach.

Kiedy otrzymuje się spadek, a kiedy darowiznę?

Podstawową różnicą między spadkiem a darowizną jest moment ich otrzymania. Darowiznę można otrzymać tylko wtedy, gdy darczyńca żyje. Spadek natomiast jest natomiast otrzymywany po śmierci spadkodawcy. Istnieje jednak dużo więcej przepisów określających zasady otrzymywania spadków i darowizn ukazujących różnice między nimi. Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci, które przechodzą na spadkobierców w drodze dziedziczenia. Nie można go przyjąć pod żadnymi warunkami lub odwołać. Można natomiast zrzec się go za życia spadkodawcy lub odrzucić po jego śmierci. W momencie przyjęcia darowizny lub spadku powstaje obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym (co nie musi oznaczać zapłaty podatku jak na przykład w przypadku umowy darowizny między bliskimi krewnymi). 

Czy darowizna jest lepszym rozwiązaniem niż spadek? 

Umowa darowizny zawierana jest tylko pomiędzy żyjącymi osobami. Może zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, czym zajmuje się np. Kancelaria Notarialna Notariusz Ewy Wesołowskiej w Toruniu. Umowa darowizny dotyczy prawa własności rzeczy, środków finansowych, wierzytelności lub innego prawa majątkowego. Może ona polegać zarówno na działaniu, jak i zaniechaniu, na przykład niedochodzeniu roszczenia, przejęciu długu.

Umowa darowizny może być spisana pod różnymi warunkami, z zastrzeżeniem terminu jej wykonania lub nawet odwołana. Szczegółowe przepisy określają, w jakich przypadkach odwołanie darowizny jest uzasadnione i dopuszczalne. Darowizny przyjęte za życia wchodzą do masy spadkowej i są zaliczane do schedy w grupie osób mających prawo do zachowku. Jednak wyraźna wola darczyńcy albo spadkobiercy w umowie darowizny czy testamencie ma decydujące znaczenia przy zaliczeniu lub niezaliczaniu darowizn do schedy. W przypadku osób obcych lub spoza grupy zachowkowej okres zaliczania darowizny do masy spadkowej trwa 10 lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas