Artykuł sponsorowany Jak pozbyć się owadów z domu?

Jak pozbyć się owadów z domu?

Owady pełnią w przyrodzie wiele pożytecznych funkcji, ale ich niektóre gatunki są, niestety, szkodnikami nie tylko zagrażającymi uprawom rolniczym, ale też człowiekowi i jego mieniu. Na szczęście istnieje dziś wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tymi intruzami w domu. W przypadku poważniejszego problemu z owadami najlepiej wezwać na pomoc fachowców posiadających odpowiednie kwalifikacje i wyposażenie.

Metody dezynsekcji

Do dezynsekcji, czyli usuwania niechcianych owadów wykorzystywane są dziś różne metody. Te biologiczne oparte są na występujących w przyrodzie interakcjach – w eliminacji danego gatunku owada pomagają jego „naturalni wrogowie”. Z kolei środki mechaniczne to różnego rodzaju pułapki na owady i moskitiery. Dezynsekcja fizyczna polega na zastosowaniu takich metod jak ozonowanie, gorąca para czy promieniowanie UV.  Do ostatniej grupy należą owadobójcze środki chemiczne. Wybór konkretnej metody czy preparatu jest uzależniony m.in. od skali problemu, miejsca czy indywidualnych preferencji. Jeśli chodzi o gatunki insektów, które mogą być szkodnikami w domach, są to najczęściej: pluskwy, prusaki i karaluchy, muchy, mrówki, rybiki cukrowe, wołki, chrząszcze spożywcze, a niekiedy również osy i szerszenie.  

Ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie staje się dziś coraz popularniejszą metodą dezynfekcji i dezynsekcji pomieszczeń: nie tylko w domach, ale też w obiektach handlowych czy użyteczności publicznej. Jak tłumaczy nas ekspert z firmy FHU Tokarski z Łodzi: zastosowanie ozonu pozwala skutecznie pozbyć się brzydkich zapachów i insektów – na przykład much, komarów, moli, pająków, karaczanów, roztoczy, pluskiew i wielu innych. W przypadki jednorazowego ozonowania pomieszczeń w domu bardziej opłacalne będzie zlecenie tej usługi fachowcom niż zakup generatora ozonu.

Dezynsekcja termiczna

Ta metoda dezynsekcji polega na wykorzystaniu wysokiej temperatury do wyeliminowania niechcianych owadów oraz ich larw i jajeczek. Zwykle wykonuje się ją latem. Ważne jest podniesienie temperatury równomiernie w całym pomieszczeniu poddawanym dezynsekcji – zwykle jest to wzrost do ok 50-70 C. Za pomocą pirometrów kontroluje się, czy ciepło dotarło do wszystkich zakamarków. Jest to metoda bardzo skuteczna i tania, a zarazem nietoksyczna. Z powodzeniem można ją stosować w domach i mieszkaniach prywatnych. Nie wymaga sprzątania po takim zabiegu. Do dezynfekcji termicznej wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt – nagrzewnice.  

Opryskiwanie pomieszczeń

Jedną z tradycyjnych metod dezynsekcji jest metoda opryskowa – czyli zastosowanie specjalnych cieczy, które przy wykorzystywaniu opryskiwaczy są nanoszone na powierzchnie, z którymi owady mogą mieć kontakt. Te substancje szybko i skutecznie eliminują szkodniki np. w domu. Powinny one być całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Niestety, przy problemie z niektórymi szkodnikami np. pluskwami czy muchami takie zabiegi trzeba powtarzać.

Żele, opylanie, gorąca i zimna mgła

W tych metodach dezynsekcji również wykorzystuje się środki owadobójcze. Preparaty żelowe stosuje się głównie do eliminacji w domu takich szkodników jak mrówki, prusaki, karaluchy. To bezpieczna i skuteczna metoda, zapewniająca ochronę przez insektami nawet przez rok od zabiegu. Opylanie polega na wykorzystaniu do dezynsekcji suchego proszku rozpylanego na powierzchniach. W odróżnieniu od cieczy o działaniu owadobójczym można go używać również na urządzeniach elektrycznych i gniazdkach. Najczęściej służy do eliminacji mrówek, pcheł, pluskiew czy gniazd os i szerszeni. Popularnymi metodami dezynsekcji są też: zamgławianie ULV (zimna mgła), termozamgławianie (gorąca mgła) oraz dezynsekcja gazowa (fumigacja).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas