Artykuł sponsorowany Jak odzyskać zaległe alimenty z pomocą komornika?

Jak odzyskać zaległe alimenty z pomocą komornika?

Decydując się na rozstanie i rozwód, małżonkowie ustalają między sobą (lub robi to sąd) prawo do opieki nad dzieckiem. Osoba, pod której opieką na stałe przebywa dziecko, ma prawo ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci alimentów. Niestety, statystyki pokazują, że większość osób z zasądzonymi alimentami ich nie płaci lub robi z dużym opóźnieniem. W celu odzyskania zaległych alimentów warto się zwrócić po pomoc do komornika.

Ściągnięcie alimentów z pomocą komornika

Według danych BIG InfoMonitor zaległości alimentacyjne w Polsce wynoszą aż 10 mld zł. Wśród osób niewypłacalnych są zwykle rodzice w wieku 36-45 lat, zdecydowana większość z nich to mężczyźni. W odzyskaniu zaległych alimentów może pomóc kancelaria komornicza. Udając się na spotkanie z komornikiem, należy przygotować niezbędne dokumenty. Potrzebny będzie przede wszystkim prawomocny wyrok sądu lub ugoda zawarta przed sądem - zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Komornik nie może pomóc, jeśli kwestie alimentacyjne zostały ustalone na podstawie ustnej umowy. Następnie należy przekazać komornikowi wszystkie niezbędne informacje o dawnym małżonku, które pomogą w ściągnięciu należności, między innymi miejsce zamieszkania i pracy, stan majątkowy, wartościowe ruchomości lub nieruchomości, numery kont bankowych itp. Osoby, które od dłuższego czasu nie miały kontaktu z byłym mężem lub żoną i nie są pewne, czy posiadane informacje są aktualne, mogą zlecić komornikowi tzw. poszukiwanie majątku dłużnika.

Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego

Egzekucja komornicza polega na zajęciu wynagrodzenia za pracę, bądź też renty lub emerytury. Niestety komornikowi nie zawsze udaje się ściągnąć zaległe należności. W takiej sytuacji rodzic może uzyskać wsparcie z państwowego Funduszu Alimentacyjnego. W tym celu należy zgłosić się do właściwego urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej. Wypłata świadczeń alimentacyjnych ma jednak pewne warunki. Jednym z nich jest kryterium dochodów, innym wysokość świadczenia - alimenty nie przekraczają 500 zł, nawet jeśli zasądzona kwota jest wyższa.

Kancelaria komornicza w Bochni

Do którego komornika warto się zwrócić? Osoby z Bochni i okolic mogą skorzystać z usług Kancelarii Komorniczej Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Bochni Dawid Szewczyk. Kancelaria działa na rynku od 2016 roku, oferując wysoki poziom usług komorniczych. Kancelaria realizuje m.in. ściąganie alimentów, ściąganie długów, windykację należności. Posiada dostęp do wielu instytucji, na przykład Krajowej Izby Rozliczeniowej, Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, co umożliwia sprawne i rzetelne wykonanie swoich zadań. Klienci kancelarii mogą liczyć na profesjonalizm, doświadczenie i oczywiście uczciwość.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas