
Jak odzyskać zaległe alimenty z pomocą komornika?
Usługi specjalistyczneDecydując się na rozstanie i rozwód, małżonkowie ustalają między sobą (lub robi to sąd) prawo do opieki nad dzieckiem. Osoba, pod której opieką na stałe przebywa dziecko, ma prawo ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci alimentów. Niestety, statystyki pokazują, że większość osób z zasądzonymi alimentami ich nie płaci lub robi z dużym opóźnieniem. W celu odzyskania zaległych alimentów warto się zwrócić po pomoc do komornika.
Ściągnięcie alimentów z pomocą komornika
Według danych BIG InfoMonitor zaległości alimentacyjne w Polsce wynoszą aż 10 mld zł. Wśród osób niewypłacalnych są zwykle rodzice w wieku 36-45 lat, zdecydowana większość z nich to mężczyźni. W odzyskaniu zaległych alimentów może pomóc kancelaria komornicza. Udając się na spotkanie z komornikiem, należy przygotować niezbędne dokumenty. Potrzebny będzie przede wszystkim prawomocny wyrok sądu lub ugoda zawarta przed sądem - zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Komornik nie może pomóc, jeśli kwestie alimentacyjne zostały ustalone na podstawie ustnej umowy. Następnie należy przekazać komornikowi wszystkie niezbędne informacje o dawnym małżonku, które pomogą w ściągnięciu należności, między innymi miejsce zamieszkania i pracy, stan majątkowy, wartościowe ruchomości lub nieruchomości, numery kont bankowych itp. Osoby, które od dłuższego czasu nie miały kontaktu z byłym mężem lub żoną i nie są pewne, czy posiadane informacje są aktualne, mogą zlecić komornikowi tzw. poszukiwanie majątku dłużnika.
Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego
Egzekucja komornicza polega na zajęciu wynagrodzenia za pracę, bądź też renty lub emerytury. Niestety komornikowi nie zawsze udaje się ściągnąć zaległe należności. W takiej sytuacji rodzic może uzyskać wsparcie z państwowego Funduszu Alimentacyjnego. W tym celu należy zgłosić się do właściwego urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej. Wypłata świadczeń alimentacyjnych ma jednak pewne warunki. Jednym z nich jest kryterium dochodów, innym wysokość świadczenia - alimenty nie przekraczają 500 zł, nawet jeśli zasądzona kwota jest wyższa.