Artykuł sponsorowany Jak odzyskać pieniądze jeśli dłużnik wyjechał za granicę?

Jak odzyskać pieniądze jeśli dłużnik wyjechał za granicę?

Odzyskiwanie długów nie jest proste, ponadto z reguły zajmuje wiele czasu. Po założeniu sprawy w sądzie oraz uzyskaniu tytułu wykonawczego wraz z nakazem zapłaty i klauzulą wykonalności można przystąpić do egzekucji komorniczej. Niestety nie jest to koniec kłopotów, a odzyskanie pieniędzy jest szczególnie trudne w przypadku osób, które wyjechały z kraju. Jak odzyskać długi spoza Polski?

Czy można znaleźć kogoś, kto wyjechał za granicę?

Niezależnie od tego, czy dłużnik mieszka w kraju, czy poza jego granicami, należy przede wszystkim znać jego adres. Podczas kiedy odnalezienie osoby przebywającej w Polsce jest stosunkowo proste, w przypadku zagranicy jedynym sposobem może być wynajęcie wyspecjalizowanej firmy. Tylko przy dużej ilości wolnego czasu warto pokusić się o samodzielne działanie, najlepiej za pośrednictwem Internetu. Pomocne są popularne wyszukiwarki i posiadanie jak największej ilości informacji. Dobrze wiedzieć, że możliwe jest wykorzystanie zdjęć.

Znacznie łatwiej jest działać kiedy wierzyciel wie, jaki jest adres dłużnika. Na terenie całej Unii Europejskiej poza Danią istnieje system e-codex. Jest to elektroniczny nakaz zapłaty. Wymaga złożenia dokumentów w sądzie, przy czym można to zrobić drogą elektroniczną. Najważniejsze jest to, że zadłużenie może dotyczyć tylko spraw handlowych i cywilnych, nie może także podlegać żadnym sporom. Warto wspomnieć o krótkim czasie wydawania decyzji i wysyłania jej do dłużnika. Podczas gdy w przypadku majątku w Polsce dokumenty przekazuje się kancelarii komorniczej w Sieradzu lub innym mieście, właściwym ze względu na rejon, europejski nakaz zapłaty musi trafić do komornika w danym kraju. W ten sposób nie jest konieczne oddzielne postępowanie sądowe za granicą.

Czy można odzyskać pieniądze od dłużnika, który przebywa poza UE?

Europejski nakaz zapłaty przenosi wszystkie kwestie związane z odzyskaniem wierzytelności na dany kraj Unii Europejskiej. Zajmują się tym odpowiednicy polskich komorników, ponieważ ich działanie musi być poprzedzone wyrokiem sądowym. Należy pamiętać, że wszelkie czynności windykacyjne i komornicze reguluje odtąd prawo obowiązujące w danym kraju.

W przypadku krajów spoza UE należy zacząć od ustalenia, do jakiego sądu należy złożyć sprawę. W wielu sytuacjach obowiązujące są zapisy Konwencji z Lugano. Klienci komornika sądowego Bartosza Rychlika zawsze upewniają się, że wyczerpali wszelkie możliwości odzyskania wierzytelności ze środków na terenie Polski. To dlatego, że odzyskiwanie długów od dłużnika przebywającego poza Unią we własnym zakresie jest niezwykle kosztowne i skomplikowane.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas