Artykuł sponsorowany Jak długo notariusz przechowuje dokumenty notarialne?

Jak długo notariusz przechowuje dokumenty notarialne?

Wiele spraw związanych z postępowaniem spadkowym, zawarciem umowy kupna lub sprzedaży nieruchomości, przekazaniem darowizny itp. jest załatwianych w kancelarii notarialnej. W sytuacjach takich warto pamiętać, że notariusz pozostawia w swoim archiwum oryginał aktu notarialnego, a klient otrzymuje jedynie wypis. Jest to korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa dokumentów. Sprawdź, jak długo notariusz przechowuje sporządzoną dokumentację!

Okres przechowywania dokumentów notarialnych

Notariusz przechowuje sporządzone przez siebie dokumenty przez dziesięć lat. W okresie tym można udać się do kancelarii notarialnej i poprosić o wypis z aktu notarialnego. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zagubienia, utraty lub zniszczenia danego dokutemu. Zatem dzięki temu, że jego oryginał jest przechowywany w kancelarii, jest on bezpieczny przez dekadę.

Po upływie dziesięcioletniego okresu notariusz przesyła akty notarialne do sądu wieczystoksięgowego. Oznacza to, że również po tym czasie możliwe jest uzyskanie odpisu sporządzonych wcześniej aktów notarialnych. Jak podkreślają specjaliści Kancelarii Notarialnej Anny Kużelewskiej, są one przekazywane do sądu właściwego dla miejsca pracy notariusza, nie miejsca zamieszkania jego klientów. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy kancelaria notarialna zaprzestaje swojej działalności. 

Co można przechowywać u notariusza?

Kancelaria notarialna zajmuje się świadczeniem wielu różnych usług, wśród nich znajduje się przechowywanie dokumentów i cennych przedmiotów. Czynności notarialne obejmują zatem nie tylko sporządzanie aktów notarialnych, ale również przyjmowanie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych, danych na informatycznych nośnikach danych.

Dokumenty i cenne przedmioty mogą być przechowywane w kopertach, odpowiednio zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem. Warto jednak pamiętać, że notariusz może i powinien szczegółowo zapoznać się z ich zawartością. Przyjmując określone dobra na przechowanie, zobowiązuje się on do pełnego zabezpieczenia ich przed kradzieżą, uszkodzeniem bądź zniszczeniem. Czynności takie wymagają sporządzenia protokołu, który również ma postać aktu notarialnego. Oryginalny dokument pozostaje w kancelarii, klient otrzymuje odpis, zachowujący wszystkie moce oryginału. W protokole tym zapisuje się datę oraz warunki przechowywania powierzonych dokumentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas