Artykuł sponsorowany Co powinien zawierać akt założycielski spółki?

Co powinien zawierać akt założycielski spółki?

Akt założycielski jest najważniejszym dokumentem do rozpoczęcia działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. W związku z tym istotne jest zachowanie jego poprawnej formy, jak również zawarcie wszystkich niezbędnych informacji, które powinien zawierać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do sprawdzenia dalszej części artykułu.

Jaką formę powinien mieć akt założycielski?

Z uwagi na duże znaczenie dokumentu ma on ściśle określoną formę, dokładniej ujmując aktu notarialnego. W związku z tym musi on zostać sporządzony w kancelarii notarialnej – tylko w takim przypadku zachowuje on ważność w świetle obowiązującego prawa. Co więcej, warto zadbać, aby akt został właściwie skonstruowany, ponieważ wszelkie nieprawidłowości czy braki mogą doprowadzić do wielu potencjalnych problemów w przyszłym prowadzeniu działalności.

Warto dodać, że o akcie założycielskim mówi się w przypadku, gdy spółka zakładana jest przez jeden podmiot. W innej sytuacji, gdy występuje większa liczba osób, zawierana jest już umowa spółki z o.o. W obu wariantach istotne jest jednak zachowanie formy aktu notarialnego.

Podstawowe zapisy, które muszą znaleźć się w akcie założycielskim

Przy sporządzaniu aktu założycielskiego z ograniczoną odpowiedzialnością, notariusz powinien zadbać o zawarcie podstawowych informacji. W zapisie muszą się znajdować takie dane jak:

  • nazwa firmy i siedziba spółki,
  • przedmiot działalności (według kodów PKD),
  • wysokość kapitału zakładowego – minimalna kwota wynosi 5 tys. złotych z wkładu gotówkowego i niepieniężnego,
  • informacje o udziałach wspólników – przede wszystkim czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
  • liczbę i wartość nominalną objętych przez poszczególnych wspólników,
  • czas trwania spółki (jeśli działalność jest utworzona na czas określony),
  • imię i nazwisko wybranego dyrektora zarządu.

Ponadto w przypadku aktu założycielskiego spółki akcyjnej, należy podać jeszcze kilka informacji, jak np. kwotę wpłaconą przez zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego, liczbę członków zarządu i rady nadzorczej, czy pismo do ogłoszeń (w sytuacji, gdy spółka będzie dokonywać ogłoszeń poza Monitorem Sądowym i Gospodarczym).

Dodatkowe postanowienia aktu założycielskiego

Poza informacjami, które według prawa spółek muszą się znaleźć w akcie założycielskim, warto zadbać o postanowienia dotyczące innych istotnych dla działalności spraw.

Dodatkowymi postanowieniami mogą być kwestie, których prawo nie reguluje lub pozwala na większą dowolność uregulowania. Zapisy dotyczące np. ewentualnego zbycia udziałów, okresu trwania roku obrotowego w spółce, czy powołania, składu i funkcji zarządu – pozwalają zabezpieczyć interesy, a także usprawnić całą działalność. Z tego powodu należy dokładnie zastanowić się nad postanowieniami, które zostaną zawarte w akcie założycielskim – radzi notariusz z kancelarii notarialnej Łukasza Górskiego w Warszawie.

Naturalnie dla osoby zakładającej spółkę, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do kancelarii notarialnej, w której uzyska wszystkie niezbędne informacje, a także porady, na co zwrócić szczególną uwagę. Po ustaleniu postanowień pozostaje sporządzenie aktu, który podpisany u notariusza zostaje ostatecznie zawarty i wchodzi w życie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas