Etapy żałoby. Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?
Usługi specjalistyczneŻałoba po śmierci bliskiej osoby dotyka ludzi na całym świecie. Pomimo wielu wskazówek i psychologicznych porad, nie jest to łatwy czas. Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą ulżyć ludziom w tym trudnym okresie. W takim celu warto przeanalizować podstawowe etapy, które przechodzi niemal każda istota dotknięta utratą bliskiej osoby. Jak to wygląda u większości ludzi? Oto kilka praktycznych informacji.
Pierwszy etap żałoby, czyli szok
Szczególnie ciężkim wydarzeniem jest śmierć bliskiej osoby, która umarła nagle i bez pożegnania. Bliski otrzymujący tego typu informację jest najczęściej zdruzgotany, a myśli, które pojawiają się w głowie, bywają trudne do zaakceptowania. Warto wspomnieć, że pomimo iż śmierć zawsze jest ciężkim przeżyciem, to jeśli nastąpiła ona po dłuższej chorobie – bliscy zmarłego mają najczęściej możliwość przygotowania się do niej, choćby w małym stopniu.
Jak poradzić sobie z szokiem po utracie bliskiej osoby? U każdego jest to indywidualny proces. Z tego powodu niektóre osoby wolą samotnie i w spokoju przeżyć tan czas. Warto jednak podkreślić, że w takiej sytuacji wsparcie rodziny i przyjaciół bywa naprawę istotne. Świadomość, że pomimo utraty jednej osoby wciąż można liczyć na towarzystwo innych może być choć trochę pomocna.
Drugi etap żałoby, czyli tęsknota i żal
Kiedy bliscy zmarłego już w pewnym stopniu zaakceptują to, co się wydarzyło, następuje etap tęsknoty i smutku. W tym okresie mogą pojawić się myśli o tym, co można było zrobić lepiej i pytania, dlaczego los odebrał tak ważną i cenną osobę. Według wielu opinii dominującym uczuciem w tej fazie jest głęboki smutek. Jeśli jest on zbyt intensywny i przez dłuższy czas uniemożliwia normalne czynności, warto zgłosić się po poradę do psychologa.
Z czym jeszcze mierzą się osoby w żałobie?
Kolejne fazy żałoby mają wpływ na motywację i niemal wszystkie aktywności życiowe dotkniętej nią osoby. W takim okresie może dojść do dezorganizacji normalnego życia i prób uporządkowania go na nowo. Na każdym etapie warto więc wspierać pogrążoną w żalu rodzinę poprzez m.in.:
- poświęcanie jej czasu,
- wysłuchiwanie wspomnień,
- akceptację uczuć smutnej osoby,
- wsparcie podczas prób nadużywania alkoholu,
- próby zachęcania do prostych i codziennych aktywności,
- towarzyszenie podczas wizyt na cmentarzu,
- próby odciągnięcia uwagi od nadmiernych stanów rozpaczy.
W celu skorzystania z usług doświadczonego zakładu pogrzebowego, który zajmuje się wszystkimi aspektami związanymi z odciążeniem rodziny zmarłego i pochówkiem, warto wybrać np. firmę CONCORDIA z Gdyni.
Podsumowując, należy wspomnieć, że każda osoba przechodzi żałobę w inny sposób. Psychologowie twierdzą, że nie ma jednej skutecznej recepty, która byłaby pomocna dla wszystkich. Warto jednak pamiętać, że jeśli któryś z objawów tego stanu jest nazbyt intensywny, warto wspomagać się psychoterapią i aktywnością fizyczną, a w razie potrzeby – innymi sposobami zalecanymi przez specjalistów.