Materiał Partnera Organizacja pogrzebu - o czym należy pamiętać?

Organizacja pogrzebu - o czym należy pamiętać?

Pogrzeb stanowi trudną sytuację dla rodziny i bliskich zmarłego. Choć sama organizacja uroczystości nie należy do skomplikowanych tak w obliczu tragedii niekiedy trudno podołać wszelkim formalnościom. Na szczęście, istnieją instytucje, które zapewniają kompleksowe usługi związane z pochówkiem. Skorzystanie z ich oferty pozwoli uzyskać pomoc związaną z dopilnowaniem najważniejszych kwestii.

Karta zgonu - najważniejszy dokument

Podstawowym dokumentem potrzebnym do rozpoczęcia organizacji pogrzebu jest karta zgonu. Nie można o niej zapomnieć, gdyż bez niej nie będzie możliwe podjęcie dalszych czynności formalnych. Kartę zgonu wypisuje lekarz w momencie, gdy dana osoba zmarła w domu lub też w szpitalu. Co jednak dzieje się w przypadku śmierci spowodowanej wypadkiem lub przestępstwem? W takich sytuacjach dokument ten wypełnia lekarz sądowy. Posiadając kartę zgonu można rozpocząć procedury związane z organizacją pogrzebu.

Pogrzeb - najważniejsze aspekty

Organizacją pogrzebu powinien zająć się zaufany dom pogrzebowy. Karawan Usługi pogrzebowe Dariusz Sowa to jedno z tych miejsc, które gwarantuje kompleksową obsługę klienta w tym zakresie. Karawan pomaga w organizowaniu pogrzebów w Bochni, Brzesku i Wieliczce. Według przedstawiciela domu pogrzebowego, najważniejszymi aspektami związanymi z organizacją pogrzebu jest określenie kilku podstawowych kwestii. Dobry zakład pogrzebowy wspomaga rodzinę zmarłego w tym procesie i wspólnie ustala:

 • datę pogrzebu,
 • posób pochówku (trumna, kremacja),
 • w przypadku kremacji datę pożegnania,
 • rodzaj trumny lub urny,
 • ubiór zmarłego,
 • transport,
 • przygotowanie treści klepsydry.

Dokumenty dla zakładu pogrzebowego

Skorzystanie z pomocy dobrego zakładu pogrzebowego stanowi sposób na sprawne załatwienie wszelkich formalności. Pracownicy zorganizują ceremonię w sposób precyzyjny i dostosowany do indywidualnych oczekiwań klienta. Jak zostało wcześniej wspomniane, karta zgonu stanowi podstawowy dokument konieczny do rozpoczęcia procedur organizacyjnych. Warto jednak mieć świadomość, iż istnieje możliwość otrzymania zasiłku pogrzebowego. Aby go uzyskać koniecznym będzie posiadanie następujących dokumentów:

 • akt zgonu,
 • legitymacja ubezpieczeniowa,
 • faktura za organizację pogrzebu,
 • pesel zmarłego i członka rodziny (ten sam co na fakturze),
 • dokument poświadczający pokrewieństwo.

Członek rodziny zainteresowany otrzymaniem zasiłku pogrzebowego powinien zanieść komplet dokumentów do zakładu pogrzebowego. Ten zajmie się ich dostarczeniem do odpowiednich organów państwowych, co jest dość wygodnym rozwiązaniem. Warto ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, gdyż jego wysokość to 4 tysiące złotych. Być może ta kwota nie pokryje całości pogrzebu, jednak może odciążyć rodzinę z części kosztów samego pogrzebu lub też stypy.

Klepsydra pogrzebowa

Nekrolog, nazywany również klepsydrą pogrzebową stanowi jeden z oczywistych elementów organizacji pogrzebu. Przygotowaniem treści klepsydry może zająć się zakład pogrzebowy lub też rodzina zmarłego. Do obowiązków rodziny należy ich rozwieszenie, a dostać je można w zakładzie pogrzebowym. Pozostałe formalności spoczywają na barkach domu pogrzebowego.

Pogrzeb katolicki - co jeszcze warto wiedzieć?

Do pomocy domu pogrzebowego można ograniczyć się w momencie, gdy pogrzeb ma mieć charakter świecki. W przypadku woli zmarłego o pochówku religijnym koniecznym będzie udanie się do kościoła. Wszelkie szczegóły związane z pochówkiem powinny zostać ustalone z księdzem. Dotyczy to zarówno mszy jak i czynności w kaplicy oraz na cmentarzu. Ważnym jest również ustalenie miejsca pochówku. W tym celu należy nawiązać kontakt z administracją cmentarza. Warto jednak wiedzieć, iż również tymi czynnościami może zająć się zakład pogrzebowy. W tym kontekście warto sprawdzić ofertę danego organizatora pogrzebów, gdyż nie każdy zakład oferuje kompleksową obsługę klienta w dowolnym zakresie.

Opracowanie:

Karawan Usługi pogrzebowe Dariusz Sowa

Jadowniki , Wincentego Witosa 229

Podziel się