Materiał Partnera Pochówek czy kremacja - jaką formę pogrzebu wybrać?

Pochówek czy kremacja - jaką formę pogrzebu wybrać?

Utrata bliskiej osoby wiąże się z trudnymi przeżyciami i poważnymi decyzjami. Konieczne jest wybranie formy pogrzebu i organizacji jego przebiegu. Najważniejsza jest wola zmarłego, ale trzeba również uwzględnić warunki ekonomiczne jego rodziny. Zasiłek pogrzebowy często nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pochówkiem. Trzeba zatem rozważyć wybór pomiędzy tradycyjnym pogrzebem i kremacją. Poznaj te dwa rozwiązania.

 

Pochówek tradycyjny

Pogrzeb tradycyjny wiąże się z odpowiednim przygotowaniem zwłok, wybraniem trumny oraz organizacją uroczystości. Cena trumny to koszt od 700 do nawet kilku tysięcy złotych. Trzeba tu również doliczyć koszty związane z:

  • kosmetyką pośmiertną,
  • odzieżą,
  • wydrukowaniem nekrologów,
  • przygotowaniem tabliczki natrumiennej,
  • odprowadzeniem trumny na cmentarz,
  • oprawą muzyczną uroczystości.

 

Pochówek tradycyjny jest nadal najpopularniejszą formą organizacji pogrzebu. Jest preferowany przez kościół katolicki. Jest chętnie wybierany z uwagi na możliwość postawienia dużego, eleganckiego nagrobka na wybranym cmentarzu. Z drugiej strony, generuje on jednak wyższe koszty i wiąże się z wystąpieniem potencjalnych problemów sanitarnych.

 

Kremacja

Druga firma pochówku może okazać się przede wszystkim rozwiązaniem tańszym. Sama kremacja kosztuje około 600 – 800 zł, koszt zakupu urny może wynieść 200 – 300 zł. Rodzina może wybrać urnę z drewna, kamienia lub metalu. Należy jeszcze uwzględnić koszt trumny kremacyjnej, czyli około 500 – 600 zł. Nie jest tu wymagany żaden specjalny strój, zazwyczaj stosuje się koszulę kremacyjną lub całun.

 

 

Jak wskazują specjaliści Zakładu Pogrzebowego Anioł, kremacja przebiega na ogół w dwóch etapach. Jeśli rodzina sobie tego życzy, dokonuje się tzw. wystawienia ciała, podczas którego żałobnicy mogą się pożegnać ze zmarłym, a następnie ciało jest przewożone do krematorium, gdzie ma miejsce spalenie. Pracownicy przygotowują prochy i umieszczają je w urnie.

 

Niewątpliwą zaletą kremacji jest mobilność. Rodzina może bowiem przenieść prochy z jednego grobu do drugiego, np. w przypadku przeprowadzki. W przypadku tradycyjnego pochówku często jest to niemożliwe lub bardzo trudne i kosztowne. Warto zauważyć, że urna zajmuje znacznie mniej miejsca, więc może być złożona w grobie, w którym znajdują się już zwłoki lub prochy innych członków rodziny.

 

Metoda ta jest ponadto bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego. Na cmentarzach systematycznie ubywa miejsca, a rozkładające się ciała mogą negatywnie wpływać np. na stan wód gruntowych.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas