Artykuł sponsorowany Organizacja pogrzebu od strony formalnej

Organizacja pogrzebu od strony formalnej

Śmierć bliskiej osoby to zawsze bardzo trudne i przykre przeżycie dla całej rodziny, a szczególnie dla tej najbliższej. Nie trudno się domyślić, że żałoba oraz smutek nie sprzyjają dopełnianiu formalności. Niestety, aby zorganizować pogrzeb, konieczne jest odwiedzenie rozmaitych urzędów oraz instytucji i uzyskanie wymaganych dokumentów. O jakich formalnościach należy pamiętać, organizując pochówek?

Formalności po śmierci

Zaplanowanie i przygotowanie uroczystego pochówku najlepiej powierzyć doświadczonej firmie pogrzebowej. Jednak zanim możliwe będzie rozpoczęcie organizacji ceremonii, konieczne jest zdobycie odpowiednich dokumentów. Podstawową kwestią jest oficjalne stwierdzenie zgonu. W sytuacji, gdy osoba zmarła w domu, trzeba wezwać lekarza, który potwierdzi śmierć i wystawi kartę zgonu. Jeśli śmierć nastąpi w placówce medycznej, zaświadczenie o niej wyda mający dyżur lekarz. Otrzymanie karty zgonu umożliwia podjęcie dalszych działań. Z dokumentem oraz dowodem osobistym zmarłego, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby zgłosić śmierć i otrzymać oficjalny akt zgonu. Akt jest potrzebny także do innych czynności, dlatego najlepiej pobrać go w 3 kopiach.

Zakład pogrzebowy

Następnym etapem jest oczywiście organizacja ostatniego pożegnania. A tym na terenie Wrocławia i okolic zajmie się profesjonalny Zakład Pogrzebowy „Witwicka”. Aby rozpocząć proces, należy dostarczyć firmie komplet dokumentów:

  • akt zgonu, 
  • legitymację ZUS lub zaświadczenie o zatrudnieniu, 
  • dowód osobisty zmarłego, 
  • dowód osobisty osoby zlecającej pogrzeb 
  • akt urodzenia lub małżeństwa potwierdzający pokrewieństwo ze zmarłym.

To upoważnia zakład do odebrania ciała i przetransportowania go do kostnicy. Następnie ustalane są szczegóły dotyczące rodzaju obrządku religijnego, daty czy miejsca pochówku.

Zasiłek pogrzebowy

W Polsce zgodnie z prawem najbliższym zmarłego należy się jednorazowa pomoc finansowa w postaci zasiłku pogrzebowego. Świadczenie przysługuje jeśli zmarły był ubezpieczony lub pobierał rentę, emeryturę bądź zasiłki takie jak – chorobowy, rehabilitacyjny czy macierzyński. O zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł mogą starać się osoby, które pokryły koszty organizacji pochówku. Poświadczenie poniesionych wydatków należy przedłożyć razem z wnioskiem o zapomogę. Do wniosku składanego w oddziale ZUS właściwym dla miejsca zamieszkania zmarłego trzeba dołączyć także – akt zgonu, dowód osobisty i legitymację ZUS zmarłego lub inne poświadczenie, że zmarły był ubezpieczony. Pomoc w uzyskaniu zasiłku również oferuje większość zakładów pogrzebowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas