Artykuł sponsorowany Eksperci z Kancelarii Patentowej Zajączkowski W., Potempa A. odpowiadają na pytania dotyczące zawodu rzecznika patentowego, a także ochrony znaków towarowych i wynalazków

Eksperci z Kancelarii Patentowej Zajączkowski W., Potempa A. odpowiadają na pytania dotyczące zawodu rzecznika patentowego, a także ochrony znaków towarowych i wynalazków

Wypromowanie marki i utrzymanie renomy jest coraz trudniejsze. Czym zajmuje się rzecznik patentowy i kto może nim zostać? Czy samo posiadanie znaków towarowych wystarczy do ochrony prawnej własności przemysłowej? Czym są zastrzeżone znaki towarowe? Na podobne pytania odpowiadają eksperci z Kancelarii Patentowej Zajączkowski W., Potempa A. Sprawdź, w jaki sposób możesz chronić swój produkt i jakie masz możliwości zwalczania nieuczciwej konkurencji.

Jaką ochronę prawną daje symbol TM?

W praktyce okazuje się, że niestety praktycznie żadną. Zgodnie z prawem patentowym symbol TM oznacza znak towarowy (z angielskiego: trademark). Warto jednak wiedzieć, że nie jest nim każda nazwa – określenie to dotyczy bowiem jedynie oznaczeń używanych komercyjnie przez firmy. Dodanie liter TM logo oznacza, że przedsiębiorca uznaje markę za znak handlowy (a przy okazji wygląda to bardziej profesjonalnie). Jeżeli jednak konkurencja zacznie używać takiego samego znaku i w dodatku go zastrzeże, aby dowieść wyłączności posługiwania się swoją marką, trzeba będzie wystąpić na drogę sądową i przedstawić całą masę dowodów, potwierdzających to, na jakim terytorium i od kiedy się działa, a także, co dokładnie oferuje. Po zapoznaniu się z dowodami sąd orzeka, czy ochrona w tym przypadku w ogóle przysługuje, a jeśli tak, to w jakim zakresie (lokalnie, czy też na cały kraj).

Czym są znaki zastrzeżone?

Aby odnieść sukces na rynku, należy odpowiednio wypromować swoją markę. Produkty potrzebne konsumentom i odznaczające się wysoką jakością są chętnie wybierane, co generuje zyski dla firmy. Aby było je łatwiej zidentyfikować, nadaje się im nazwę handlową. Nieuczciwa konkurencja polega na tym, że inne przedsiębiorstwo wprowadza na rynek produkty lub usługi o nazwie takiej samej albo łudząco podobnej. Ich jakość może być zarówno podobna, jak i dużo niższa. Zastrzeżenie znaku towarowe powoduje, że Urząd Patentowy wydaje świadectwo ochronne. Dzięki temu przedsiębiorca może używać symbolu ®. W praktyce daje to szereg korzyści.

Markę zastrzeżoną można wycenić i wykazać w składnikach majątku. Prawo można również franczyzować, licencjonować oraz sprzedawać. Dzięki posiadaniu zastrzeżonego znaku towarowego da się także zablokować podróbki na rynku oraz rejestrację identycznych i podobnych nazw w Urzędzie, a ponadto niemal natychmiast zatrzymać naruszenia marki w Internecie, w tym w mediach społecznościowych i na aukcjach.

– wyjaśnia ekspert z Kancelarii Patentowej Zajączkowski W., Potempa A. w Łodzi, oferującej między innymi pomoc w zastrzeganiu znaków towarowych oraz ich ochronę. Specjaliści zajmują się również przeprowadzaniem audytów własności intelektualnej.

Czy rzecznikiem patentowym może być wyłącznie prawnik?

Nie. Zgodnie z ustawą z dnia 11 kwietnia 2001 roku o rzecznikach patentowych zawód ten może wykonywać każdy, kto ukończył studia magisterskie o kierunku technicznym lub prawniczym, a ponadto odbył określoną w ustawie aplikację rzecznikowską i uzyskał pozytywny wynik egzaminu kwalifikacyjnego oraz został wpisany na listę rzeczników patentowych. Co więcej, niezbędne jest również posiadanie obywatelstwa państwa członkowskiego, pełna zdolność do czynności prawnych, prawo do korzystania ze wszystkich praw publicznych, a także nieskazitelny charakter i nieskazitelne zachowanie.

Rzecznicy patentowi udzielają technicznej i prawnej pomocy we wszystkich sprawach, które dotyczą własności przemysłowej, a więc znaków towarowych, wzorów przemysłowych i użytkowych oraz wynalazków. Zajmują się również zwalczaniem nieuczciwej konkurencji.

Opracowanie:

Kancelaria Patentowa W. Zajączkowski i A. Potempa

Łódź , Gojawiczyńskiej 19 lok. 73

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas