Artykuł sponsorowany Jak, gdzie oraz w jakich przypadkach możemy zastrzec swój patent?

Jak, gdzie oraz w jakich przypadkach możemy zastrzec swój patent?

Jeśli mamy genialny pomysł na niespotykany dotychczas wynalazek, świetny biznes lub cokolwiek, na co wcześniej nikt nie wpadł, powinniśmy zastrzec do tego prawa. Jest to forma zabezpieczenia, aby nikt nie wykorzystał naszej idei w celu czerpania zysków. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Przyjrzyjmy się zatem sytuacjom, kiedy możemy to zrobić, a kiedy nie jest to możliwe.

Kiedy możemy zastrzec swój pomysł?

Załóżmy, że będąc przedsiębiorcą, skonstruowaliśmy innowacyjną technologię. Chcemy ją zaprezentować światu, ale także na niej zarobić. Nie chcemy też, aby ktoś ukradł nasz pomysł i sam na nim zarabiał. W Rzeczypospolitej Polskiej prawo chroni takich wynalazców, za pomocą prawa patentowego. Sam patent to prawo do wyłączności korzystania z wynalazku przez określony czas. Obowiązuje on na terytorium danego państwa (lub całego świata, w zależności od rodzaju patentu). Aby zgłosić patent, musimy spełnić trzy warunki:

  • Patent musi być nowy. Nie może być o nim nigdzie wcześniej informacji.
  • Dany wynalazek nie może wynikać z obecnego stanu wiedzy dla znawcy, czyli nie może być czymś oczywistym.
  • Musi być możliwość wyprodukowania go i późniejszego zastosowania.
Oczywiste jest, że nie wszystko da się opatentować. Według naszego prawa, do wynalazków nie należą między innymi odkrycia i teorie naukowe, twory o charakterze estetycznym, plany dotyczące działalności umysłowej, programy komputerowe oraz “przedstawienie informacji” czyli na przykład reklama.

Gdzie zgłosić patent?

Mamy dwie możliwości: Urząd Patentowy RP w Warszawie lub Europejski Urząd Patentowy. Posiadamy wybór zgłoszenia patentu przez Internet lub osobiście. Zanim wyślemy zgłoszenie, musimy oczywiście przygotować wniosek, pieniądze oraz sprawdzić, czy nie naruszyliśmy praw wyłącznych. Po pomoc w całym procesie warto udać się do rzecznika patentowego, na przykład do Katarzyny Żeromskiej - warszawskiego rzecznika patentowego z bogatym doświadczeniem w branży.

Za patent musimy zapłacić. Ochrona wynalazku trwa 20 lat i co roku musimy wpłacać składki w odpowiedniej wysokości. Przez pierwsze 3 lata płacimy 480 zł. Czwarty rok będzie wynosił 250 zł i później w każdym kolejnym opłata będzie się zwiększać o kilkadziesiąt złotych. Za dwudziesty rok ochrony naszego wynalazku zapłacimy już 1550 złotych. Mamy możliwość spóźnienia się z opłatami maksymalnie 6 miesięcy, jednak wtedy kwota będzie wyższa o 30 procent.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas