Materiał Partnera Dezynfekcja metodą zamgławiania – niezbędne preparaty

Dezynfekcja metodą zamgławiania – niezbędne preparaty

Dezynfekcja metodą zamgławiania polega na rozproszeniu dezynfekującego środka wraz ze strumieniem powietrza w postaci mikroskopijnych cząsteczek. Sucha mgła rozprzestrzeniająca się we wnętrzu jest w stanie dotrzeć nawet do najmniejszych szczelin. Specjalistyczny generator mgły może pracować od kilkunastu do kilku godzin, w zależności od jego wydajności, a także od wielkości danego pomieszczenia. Taki sposób dezynfekcji sprawdza się doskonale w przypadku sprzętów, powierzchni, a także ścian i podłóg. Sucha mgła wydostająca się z zamgławiacza jest bardzo skuteczna i wydajna oraz bezpieczna. Jakich preparatów używa się do zamgławiania?

Co można dezynfekować suchą mgłą?

Dezynfekcja metodą zamgławiania staje się coraz bardziej popularna szczególnie w przypadku sterylizacji pomieszczeń, oddziałów, gabinetów i wszystkich innych przestrzeni w placówkach ochrony zdrowia, gdzie zachowanie odpowiedniej higieny i czystości jest szczególnie ważne. Wpływa to na bezpieczeństwo pacjentów oraz całego personelu.

Ta metoda dezynfekcji ze względu na szybkie i bardzo wydajne działanie jest wykorzystywana coraz częściej również w miejscach takich jak gabinety weterynaryjne, sauny, biura i restauracje, a nawet pojazdy komunikacji miejskiej. Przed zastosowaniem zamgławiacza, należy sprawdzić czy znajdujący się w nim środek dezynfekujący nie uszkadza sprzętu elektronicznego i aparatury.

Preparaty stosowane do zamgławiania

W gabinetach i placówkach medycznych stosuje się najczęściej urządzenia do dezynfekcji z użyciem nadtlenku wodoru. Inaczej wygląda dezynfekcja o charakterze profilaktycznym, a inaczej przy podejrzeniu skażenia.

Jak mówi specjalista z internetowej drogerii chemicznej AlcheW przypadku profilaktycznej dezynfekcji metodą zamgławiania stosuje się określone stężenie nadtlenku wodoru wraz ze srebrem koloidalnym.  Zamgławianie trwa wtedy od 30 do 60 minut. Kiedy dezynfekuje się przestrzeń, na której doszło do skażenia, należy użyć nadtlenku wodoru o wyższym stężeniu, np. 12 procent. Czas dezynfekcji jest wtedy dłuższy i wynosi od 1 do 2 godzin. Na rynku można znaleźć także nadtlenek wodoru o stężeniu 3, 6 i 9 procent.

Nanopowłoka przedłużająca efekt dezynfekcji

Do przeprowadzenia dezynfekcji metodą zamgławiania często wykorzystuje się generatory suchej mgły, które prócz zdezynfekowania pomieszczeń, tworzą mikroskopijną nanowarstwę na powierzchni dzięki specjalnym preparatom. Nanowarstwa chroni powierzchnię przed  osadzaniem i wnikaniem szkodliwych mikroorganizmów. Ułatwia także jej czyszczenie i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Ponadto, powłoka jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla sprzętu medycznego.

Profesjonalna dezynfekcja metodą zamgławiania zyskuje coraz większą popularność przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność i bezpieczeństwo. Wykorzystuje się do niej preparaty ze srebrem koloidalnym oraz nadtlenkiem wodoru, którego stężenie można dobrać w zależności od metody przeprowadzania dezynfekcji.

Podziel się