Artykuł sponsorowany Depozyt u notariusza. Co można przechowywać w biurze notarialnym?

Depozyt u notariusza. Co można przechowywać w biurze notarialnym?

Depozyt u notariusza umożliwia przechowywanie pieniędzy lub papierów wartościowych. Zazwyczaj korzysta się z tej opcji w przypadku umów sprzedaży. Daje to sprzedającemu pewność, że w danym terminie otrzyma on określoną kwotę. Ponadto notariuszowi można zlecić przechowywanie określonych dokumentów i przekazanie ich wybranym osobom.

Przechowywanie dokumentów u notariusza

Notariusz może przechowywać dla klientów pisma mające znajoma dokumentów publicznych lub prywatnych. Mogą one być zarówno w formie pisemnej jak i elektronicznej, jednak notariusz musi je zabezpieczyć przed zniszczeniem lub kradzieżą. W momencie pozostawienia depozytu, jak również podczas przekazania go osobom wskazanym przez właściciela, sporządza się protokół przyjęcia, który jest w formie aktu notarialnego. Oryginał przechowuje się w kancelarii notarialnej, natomiast stronom aktu i osobom, które według aktu mają do tego prawo, wydaje się wypisy.  

Kiedy jeszcze korzysta się z depozytu notarialnego?

Notariusz może także przechowywać pieniądze w walucie polskiej lub obcej, a także papiery wartościowe. Zazwyczaj stosuje się to jako potwierdzenie, że druga strona transakcji dysponuje odpowiednią dla zawarcia umowy kwotą.  Dotyczy to jednak sytuacji, które mają związek z dokonywaną w kancelarii inną czynnością notarialną. Depozyt notarialny przede wszystkim stosowany jest przy obrocie nieruchomościami. Przy zawarciu umowy przedwstępnej sprzedaży strony ustalają, że w określonym terminie kupujący wpłaci do depozytu na rachunek notariusza całą kwotę sprzedaży. W ten sposób sprzedający będzie uprawniony do otrzymania całej wartości sprzedaży bezpośrednio z depozytu notarialnego. Na czas trwania umowy zyskuje pewność, że kupujący dysponuje pełną kwotą.

Co wiąże się z przechowywaniem pieniędzy?

Protokół przyjęcia pieniędzy lub papierów wartościowych powinien zawierać informacje dotyczące tego, kiedy i przez kogo kwota złożona do depozytu oraz komu ma być wydana. Przechowywanie pieniędzy wymaga prowadzenia przez notariusza specjalnego konta bankowego. Wydanie depozytu odbywa się za pokwitowaniem. Przyjęcie przez notariusza pieniędzy i papierów wartościowych jest fakultatywne. Oznacza to, że notariusz może odmówić ich przyjęcia. Pracownik kancelarii notarialnej Agaty Basik w Warszawie dodaje:

Opłata za depozyt zależy od wysokości złożonej kwoty. Składają się na to cena za przyjęcie kwoty pieniężnej, 23% VAT oraz opłaty za wypisy aktu notarialnego z doliczonym VAT-em.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas