Artykuł sponsorowany Jakie sprawy najczęściej załatwiamy u notariusza?

Jakie sprawy najczęściej załatwiamy u notariusza?

Kupiłeś mieszkanie i zastanawiasz się, gdzie dopełnić potrzebnych formalności? Powinieneś wiedzieć, że musisz umówić się z notariuszem. Tylko i wyłącznie sporządzony przez niego akt potwierdzi Twoje prawa do nabytej nieruchomości. Nie jest to jednak jedyna sprawa, w której może Ci pomóc notariusz. Sprawdź, z czym najczęściej zgłaszają się do niego petenci.

Tak zwane akty notarialne, które spisują notariusze – czego dotyczą?

Notariuszem nie można zostać ot tak. Trzeba skończyć studia, zrobić aplikację i zdać egzaminy. Dopiero wtedy, jako prawnik powoływany przez ministra sprawiedliwości, można sporządzać akty notarialne i dokonywać wszystkich, innych czynności notarialnych.

Dokumenty, innymi słowy prawomocne akty notarialne, które spisuje każdy powołany notariusz, dotyczą przeróżnych spraw. W dużym skrócie można je jednak podzielić na te związane z nieruchomościami, spadkami i testamentami oraz sprawy dotyczące majątku wspólnego małżonków. To właśnie w tych sprawach petenci najczęściej zgłaszają się do notariuszy.

Nieruchomości, dziedziczenie, sprawy majątkowe – główny podział spraw, którymi zajmuje się notariusz

Tak zwany obrót nieruchomościami zazwyczaj dotyczy kupna, sprzedaży, zamiany albo darowizny. W jego zakresie notariusz sporządza akt, poprzez który ustanawia nowego właściciela albo użytkownika ziemi, domu czy mieszkania.

Z kolei sprawy spadkowe odnoszą się do dziedziczenia, podziału spadku czy odczytywania testamentów. W obliczu śmierci bliskiej osoby, ale tylko w określonych sytuacjach – zamiast do sądu można udać się do notariusza, co rzecz jasna wiele ułatwia.

Pozostaje także trzeci rodzaj spraw. – Umowy małżeńskie regulują tak zwane stosunki majątkowe między małżonkami. Aby w świetle polskich przepisów miały moc prawną, należy je spisywać w formie aktów notarialnych. Tego rodzaju dokumenty mogą rozszerzać określone wspólności, ale też je ograniczać. Chodzi między innymi o prawa własności, prawa autorskie czy też wszystkie inne przedmioty nabyte przez jednego z małżonków w trakcie trwania formalnego związku. Co warte podkreślenia, zdarzało mi się spisywać zarówno umowy przedmałżeńskie, jak i umowy zawierane już w trakcie trwania małżeństwa. To, że dana para nie zdecydowała się przed ślubem uregulować prawnie wspólnej sytuacji majątkowej nie oznacza, że nie może tego zrobić później – wyjaśnia notariusz Tomasz Zapart z Kancelarii Notarialnej z Katowic.

Co bardzo ważne, opłaty za wymienione usługi ustanawiane są zgodnie z przepisami. Notariusz nie może sam ustalać swojego wynagrodzenia za daną czynność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas