Artykuł sponsorowany Czy pieniądze z ugody u notariusza podlegają PIT?

Czy pieniądze z ugody u notariusza podlegają PIT?

Podpisanie ugody u notariusza jest dla wielu osób długo wyczekiwanym momentem. Poszkodowani w jakimś zdarzeniu, którzy starają się o uzyskanie odpowiednio wysokiego odszkodowania, dążą do tego, by ich zadośćuczynienie w formie pieniężnej osiągnęło jak najwyższą wartość. Podobnie jest zresztą w przypadku sporów alimentacyjnych. Dla wielu osób dużym zaskoczeniem jest, kiedy pojawia się pytanie: czy pieniądze z ugody u notariusza podlegają PIT?

Czym jest ugoda u notariusza?

Ugoda u notariusza jest niczym innym jak porozumieniem. Zawierana jest przez osoby, pomiędzy którymi powstał jakiś spór i jedna ze stron domaga się od drugiej zadośćuczynienia, najczęściej odpowiednio wysokiego świadczenia w formie pieniężnej. Chociaż może ona dotyczyć także spraw alimentacyjnych. Tego typu ugody są stosunkowo często zawierane w gabinetach notarialnych – wyjaśnia specjalista z Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego.

Ugoda u notariusza, pomimo jej oficjalnego charakteru, nie jest równoznaczna z ugodą sądową. Co innego, jeśli ugoda pozasądowa sporządzona zostanie w formie aktu notarialnego w sytuacji, kiedy strony są aktualnie w toku procesu sądowego. Wówczas porozumienie uznane być może za wiarygodne publicznoprawnie, czyli inaczej mówiąc – wypełnia cechy ugody sądowej. Należy jednak pamiętać, że konieczne może się okazać powtórzenie podpisanej wcześniej ugody, tym razem przed sądem. Wszystko zależy od tego, jak potoczy się dana sprawa i czy pojawią się w związku z nią jakiekolwiek komplikacje.

Ugoda u notariusza dotyczy osób, pomiędzy którymi zaistniał pewien konflikt. Może ona wynikać na przykład ze sporów alimentacyjnych, w których jedna ze stron domaga się od drugiej regularnego uiszczania właściwego świadczenia alimentacyjnego. W ten sposób strony konfliktu mogą rozwiązać zaistniały pomiędzy nimi problem szybko i sprawnie. Warto więc dążyć do podpisywania ugód u notariusza, w ten sposób oszczędzić można nie tylko czas, ale też pieniądze – niezależnie od tego, którą stroną jesteśmy. W kancelariach notarialnych podpisywane są też między innymi ugody w postaci odszkodowania za szkodę.

Co z podatkiem PIT?

Podpisanie ugody u notariusza należy do bardzo korzystnych rozwiązań różnego rodzaju sporów, co jednak z koniecznością opłacenia podatku PIT? Ugoda zawarta przed notariuszem nie jest równoznaczna z ugodą sądową, a więc nie jest zwolniona z podatku PIT. Tylko wtedy, kiedy porozumienie zawarte zostanie przed sądem, jesteśmy zwolnieni z opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

W art. 21 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku czytamy, że istnieje zwolnienie podmiotowe od konieczności opłacenia PIT i dotyczy ono między innymi tych świadczeń, które otrzymane zostały w formie odszkodowania lub zadośćuczynienia. Natomiast w pkt. 3 tego artykułu wymienione zostały sytuacje, których nie można uznać za wystarczające do zwolnienia z opłacania podatku, jedną z nich jest otrzymanie odszkodowania wynikającego z zawartych umów i ugód innych niż ugody sądowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas