Artykuł sponsorowany Czy kremacja zwłok jest zgodna z wiarą katolicką?

Czy kremacja zwłok jest zgodna z wiarą katolicką?

Pochówek zmarłej osoby kojarzy się przede wszystkim z tradycyjnym pogrzebem, gdzie zwłoki umieszcza się w trumnie następnie opuszczanej do grobowca. Kościół katolicki respektuje jednak także kremację zwłok, o której wspomniano w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku. Wiele osób zastanawia się, jednak czy jest to zgodne z wiarą katolicką. Sprawdź, co należy wiedzieć na ten temat i dowiedz się, jak przebiega sam proces kremacji.

Czy kremacja zwłok jest akceptowana przez Kościół katolicki?

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1989 roku jasno określa, że Kościół katolicki nie zabrania kremowania zwłok. W zapisie znajduje się jednak wzmianka, że księża, o ile to możliwe, powinni doradzać wiernym tradycyjny pochówek.

Kremacja zwłok staje się coraz częściej praktykowaną metodą, która z roku na rok zyskuje grono zwolenników. Biorąc pod uwagę rozwój technologiczny, jak również przyrost ludności, może się okazać, że w przyszłości będzie ona jedyną słuszną metodą pochówku. Zaludniające się miasta borykają się z problemem coraz większych obszarów, jakie zajmują cmentarze, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowały się w większości poza miastem. Coraz częściej graniczą z nowymi osiedlami. Kolumbaria przeznaczone na urny zajmują natomiast zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne grobowce – tłumaczy specjalista z Zakładu Pogrzebowego Chryzantema.

Skremowane zwłoki umieszcza się w wybranej przez rodzinę urnie. Zakłady pogrzebowe oferują szereg materiałów, z jakich mają być one wykonane – np. metal lub kamień. Coraz częściej bliscy zmarłego mogą zdecydować również o odmiennym kształcie wazy do przechowywania prochów.

Tradycyjny pochówek a kremacja

Tradycyjny pochowek uwzględnia zapisy biblijne, które mówią o tym, że w dniu ostatecznym Bóg wskrzesi zmarłe ciało. To właśnie ten zapis budzi najwięcej kontrowersji wśród katolików. Część z nich nie uznaje przez to kremacji, gdyż wówczas po zmarłej osobie pozostaje jedynie proch. Nadal więc tradycyjna forma pożegnania osób zmarłych jest najpopularniejszym rozwiązaniem, co wynika z wieloletniej tradycji.

Kremacja zwłok jest zgodna z wiarą katolicką. Warto jednak zauważyć, że księża promują tradycyjny pochówek wśród wiernych. Nie mniej jednak takie rozwiązanie ma wiele zalet. Do najważniejszych można zaliczyć między innymi:

  • mniejsze koszty nagrobka,

  • korzyści dla środowiska,

  • niższą cenę całej ceremonii pogrzebowej.

Warto również podkreślić, że profesjonalne zakłady pogrzebowe wykonują usługę kremacji zwłok z wysokim poszanowaniem dla zmarłej osoby. Ciało umieszcza się w specjalnej trumnie przygotowanej do kremacji, a po całym procesie rodzina otrzymuje prochy zmarłego we wcześniej wybranej urnie. W procesie kremacji najczęściej uczestniczą wyłącznie najbliżsi zmarłego – na własne życzenie. Właściwa ceremonia wraz z pożegnaniem dostępna dla szerszego grona osób odbywa się standardowo dopiero w kościele lub w kaplicy cmentarnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas