Artykuł sponsorowany Alpinista przemysłowy - specyfika zawodu

Alpinista przemysłowy - specyfika zawodu

Alpinizm przemysłowy to dość specyficzny i zarazem trudny zawód, który u niektórych wzbudza mieszane uczucia. Wymaga skoncentrowanej uwagi, dobrej kondycji i braku lęku wysokości, ale też odpowiednich uprawnień. To dobre zajęcie dla osób, które nie są stworzone do pracy za biurkiem i lubią dozować sobie adrenalinę (ale niekoniecznie w bardzo dużej dawce). Firmy zajmujące się alpinizmem przemysłowym, tak jak wrocławski Climbing Service Marcin Lis, są angażowane do równych prac na wysokościach.

Na czym polega praca alpinisty przemysłowego?

Zawód alpinisty polega na wykonywaniu usług wysokościowych. Według definicji są to wszystkie czynności wykonywane powyżej 1 metra nad ziemią, jednak najczęściej są to prace na dużych wysokościach. Firmy zajmujące się świadczeniem usług alpinistycznych wykonują szereg różnych zadań, do których należą m.in. montaż reklam, mycie okien i elewacji czy malowanie konstrukcji na wysokościach. Poza tym firmy te zajmują się odśnieżaniem dachów i montowaniem odstraszaczy ptaków. Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy są angażowani do pomocy przy wyburzeniach, rozbiórce budynków czy też przy konserwacji turbin wiatrowych. By dobrze i solidnie wykonać usługę, pracownicy muszą wiedzieć jakich środków czystości używać i jakie techniki pracy stosować (w zależności od zadania). Poza tym realizowana praca musi być wykonana w bezpieczny dla pracownika i otoczenia sposób. Alpinista przemysłowy ma obowiązek prawidłowo zabezpieczyć miejsce pracy i poprawnie używać sprzętu alpinistycznego (szelki z pasem biodrowym, linki zabezpieczające), który przed rozpoczęciem pracy powinien dokładnie sprawdzić i kasku.Kto może wykonywać pracę na wysokościach?

Alpinizm przemysłowy to dość trudne zajęcie, do wykonywania którego nie każdy się nadaje. Prace wysokościowe poza ukończonym 18 rokiem życia, wymagają odpowiednich kwalifikacji, które zdobywa się poprzez ukończenie kursu i zdanie egzaminu, oraz orzeczenia lekarskiego potwierdzającego dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego, jak też opanowania i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych i stresujących. A to z kolei wymaga umiejętności pracy w zespole. Do pracy tej nie mogą przystąpić przede wszystkim osoby z zaburzeniami równowagi, mające problemy psychiczne, alkoholowe czy kardiologiczne, jak też osoby chore na cukrzycę oraz epilepsję. To idealne zajęcie dla osób, które uprawiają wspinaczkę górką i nie lubią pracy w zamkniętej przestrzeni biurowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas