Materiał Partnera Wszystkie informacje, jakich potrzebujesz o pracach na wysokościach

Wszystkie informacje, jakich potrzebujesz o pracach na wysokościach

Nietrudno się domyślić, że prace wysokościowe łączą się ze znacznym ryzykiem. Nawet najmniejszy błąd może skończyć się nie lada problemem – nie wspominając nawet o zagrożeniu uszczerbku na zdrowiu. Właśnie dlatego prace alpinistyczne wymagają odpowiedniego doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności korzystania ze sprzętu do pracy na wysokościach. Dowiedz się, na czym polegają i czego wymagają dokładnie tak zwane prace na wysokościach.

Jakie zagrożenia występują przy pracy na wysokościach

Najoczywistsze ryzyko jest tym największym i najważniejszym. Bo właśnie wysokość jest tym, co może narobić najwięcej szkód w momencie popełnienia błędu czy nieodpowiedniego przygotowania przed rozpoczęciem prac. W związku z tym jedynymi osobami, które powinny świadczyć usługi alpinistyczne (takie, jakie oferuje np. firma Alpinex z Zielonej Góry), to profesjonaliści posiadający odpowiednie uprawnienia alpinistyczne. Tylko dzięki odpowiedniemu wyszkoleniu, wiedzy oraz umiejętnościom, fachowcy są w stanie zadbać zarówno o prawidłowe wykonanie wymaganych prac, a także o bezpieczeństwo, które jest nawet ważniejsze niż samo wykonanie usługi.

Warto przy tym zwrócić uwagę – co z pewnością przekonuje wiele osób, które pracują w tej branży – że prace na wysokościach wiążą się z wysokimi stawkami, które zdecydowanie rekompensują podejmowane ryzyko i umiejętności, którymi pracownik alpinistyczny musi się charakteryzować, zanim rozpocznie swoją karierę.

Na czym polegają prace wysokościowe

Odpowiadając na tego rodzaju pytanie najlepiej się posiłkować rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, według którego prace na wysokościach to wszystkie czynności wykonywane na wysokości większej niż 1 metr nad poziomem podłoża. Warto przy tym wiedzieć, że każda osoba wykonująca prace tego rodzaju potrzebuje aktualnych badań wymaganych do uzyskania uprawnień do wykonywania prac wysokościowych na określony czas, przeważnie wynoszące od 2 do 3 lat.

Aby uzyskać tego rodzaju uprawnienia, potencjalny pracownik musi pójść na badania:

  • neurologiczne,
  • okulistyczne,
  • laryngologiczne.

Im większa wysokość, tym i potrzebne są bardziej zaawansowane uprawnienia, wiedza i umiejętności. Warto brać to uwagę i dbać, by wszyscy nasi pracownicy mieli ukończone odpowiednie specjalne kursy i zdali egzaminy, które pozwolą im zdobyć uprawnienia.

Pod określeniem „prac wysokościowych” mogą kryć się takie usługi, jak:

  • malowanie,
  • usuwanie sopli,
  • pielęgnacja zieleni i wycinka drzew,
  • konserwacja oświetlenia przemysłowego,
  • montaże wentylacji i instalacji elektrycznych.

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że firmy zajmujące się pracami wysokościami nie ograniczają się do jednej branży, a są w stanie zrobić wszystko, co należy zrobić ponad ten 1 metr nad ziemią.

Opracowanie:

Alpinex. Prace Wysokościowe

Zielona Góra , Bursztynowa 9

Podziel się