Artykuł sponsorowany Czy na diecie można jeść pieczywo?

Czy na diecie można jeść pieczywo?

Często powtarzanym stwierdzeniem w odniesieniu do diet odchudzających jest eliminacja produktów zbożowych, a w tym także pieczywa z jadłospisu. Warto jednak pamiętać, że Piramida Zdrowego Żywienia zawiera w sobie te produkty, jak rzecz niezbędną do zbilansowanego sposobu żywienia. Czy można więc wywnioskować, że rezygnacja z chleba lub bułek jest niepotrzebnie powielanym mitem?

Nowoczesna dieta

Wielu dietetyków zgodnie przyznaje, że produkty zbożowe stanowią bazę spożywczą nawet podczas diety redukującej masę ciała. Zdanie to podziela specjalista z gabinetu dietetycznego Metamorfoza w Warszawie, który opracował specjalny algorytm oparty na łączeniu pieczywa oraz słodyczy przy zachowaniu efektów diety. Wszystko rozbija się o ilość oraz jakość spożywanego pokarmu. Pieczywo jest jednym z głównych źródeł dostarczanego zapotrzebowania energetycznego do organizmu. To niezwykle istotne ze względu na to, że często dieta łączy się ze wzmożoną aktywnością fizyczną. Chleb jest także bogaty w błonnik, który poprawia trawienie i pracę jelit. To z kolei ma pozytywny wpływ na skuteczną dietę odchudzającą. Inne zalety to korzystne oddziaływanie na koncentrację oraz zapobieganie starzeniu się organizmu. Tak więc całkowite wykluczenie produktów zbożowych z diety jest błędem. Wystarczy jedynie skupić się na wprowadzeniu zmiany rodzaju pieczywa do naszego codziennego menu.

Pomimo że spożycie chleba w Polsce maleje, nie zmniejsza się liczba osób cierpiących na nadwagę. To kolejny argument, który wyklucza szkodliwość pieczywa w diecie odchudzającej.



Cechy dobrego pieczywa

Wybierając przetwory zbożowe, powinniśmy kierować się ich niskim indeksem glikemicznym. Pozwoli to na długo zachować uczucie sytości. Najlepiej kupować pieczywo żytnie, razowe lub pełnoziarniste. W ten sposób do organizmu zostaną dostarczone odpowiednie zasoby energetyczne oraz witaminy, minerały i błonnik. Można wykorzystywać w potrawach pieczywo pszenne, ale jego ilość nie powinna przekraczać 20% ze wszystkich spożywanych produktów zbożowych. Jest ono również zalecane przy problemach z układem pokarmowym, ponieważ jest mniej ciężkostrawne w porównaniu do ciemnego.

Oczywiście najlepszą opcją byłoby wypiekanie chleba na własną rękę w domu. Nie każdy jednak ma na to czas, dlatego zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie pójście do piekarni, aniżeli supermarketu. Podstawowa czynność to zwrócenie uwagi na skład. Tradycyjnie w przepisie na chleb są cztery składniki: zakwas, mąka, sól, woda. Do tego oczywiście dowolne ziarna. Wszelkie inne dodatki są niewskazane.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas