Artykuł sponsorowany Czy warto ćwiczyć bez diety?

Czy warto ćwiczyć bez diety?

Nie ma magicznych sposobów, aby zmienić swoją sylwetkę. Jedyną metodą jest dbanie o podaż kilokalorii dostarczanych do organizmu i przezeń zużywanych. Czy wystarczy mniej jeść? A może po prostu więcej się ruszać, a odżywiać się "po staremu"?

Proces chudnięcia

Jakichkolwiek badań nie przeprowadzaliby badacze, zawsze jednym z wniosków jest to, że na proces chudnięcia i tycia wpływa ilość przyjmowanych i spalanych kalorii. Nie da się schudnąć, jeśli będziemy jedli za dużo i nie przytyjemy dużo się ruszając.

Co będzie bardziej efektywne - nie zjedzenie 300 kcal, spalenie tej ilości na bieżni, czy zjedzenie 100 kalorii i spalenie 400? Okazuje się, że metabolizm nie posługuje się taką prostą arytmetyką.

Rola jedzenia

Jedzenie jest najistotniejsze w procesie chudnięcia. Nie chodzi o to, ile zjemy, ale co. Ten wyświechtany frazes nie odnosi się wyłącznie do ilości kalorii, ale tego, skąd pochodzą. Inaczej organizm odczyta 100 kcal pochodzących z pączka, a inaczej z piersi kurczaka z jogurtowym sosem. W naszym organizmie zachodzą różne procesy chemiczne i składniki, które wprowadzamy do niego za pomocą jedzenia mogą je przyspieszyć lub spowolnić.

Nie bez znaczenia jest sposób odżywiania się, gdy ćwiczymy. Szczególnie spożywanie białek przyspieszy wzrost mięśni, a to z kolei sprawi, że będziemy potrzebować więcej kalorii i łatwiej będzie nam spalić tłuszcz.

Nie bez powodu nie istnieje uniwersalna dieta sportowca. Inaczej będzie odżywiał się piłkarz, który musi mieć energię do pracy mięśni nóg i bardziej wydolnego oddychania, a inaczej kulturysta, któremu zależy na sile mięśni całego ciała, a niekoniecznie na lepszej kondycji.

Jeśli chcemy schudnąć, musimy jeść mądrze. Dla każdej osoby - jej nawyków, potrzeb, metabolizmu także będzie potrzebna inna dieta. W tym może pomóc ekspert, taki jak Rafał Wilki jego "Siła Wilka". Ułoży on dla nas jadłospis, robiąc konsultacje online!

Ćwiczenia też są ważne

Aktywność fizyczna jest ważna w życiu każdego człowieka. Jej główne zadanie to dotlenienie organizmu i "rozruszanie" mięśni i stawów. Wystarczy kilka minut ćwiczeń, aby poczuć się lepiej - to dzięki endorfinom wydzielanym przez nasz organizm.

Co ciekawe, naukowcy dowiedli, że osoby ograniczające kalorie przyjmowane z jedzenia i nie ćwiczące chudli więcej, niż te utrzymujące taki sam bilans poprzez same ćwiczenia i ćwiczenia z dietą. Działało to jednak krótkotrwale - gdy organizm przyzwyczaił się do ograniczeń po kilku miesiącach sama dieta nie wystarczyła. Co więcej - nie wystarczyły też same ćwiczenia! Organizm bez dobrego odżywiania nie był w stanie się regenerować.

Równowaga najważniejsza

Ćwiczenia i dieta muszą iść ze sobą w parze. Samą dietą osiągniemy efekt zmniejszenia liczby kilogramów, ale... Nie będziemy mieli bardziej elastycznej skóry, a wygląd naszej sylwetki się nie poprawi. Poza tym łatwiej będzie o powrót do starych nawyków i efekt jo-jo. A przecież w zmianie chodzi o jej trwały efekt, a nie chwilową radość z osiągnięcia celu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas