Materiał Partnera Weekend w Lublinie - co zobaczyć, gdzie się zatrzymać i zjeść?

Weekend w Lublinie - co zobaczyć, gdzie się zatrzymać i zjeść?

Lublin, czyli jedno z najstarszych miast w Polsce, mieści się we wschodniej części kraju i staje się coraz chętniej wybieranym miejscem na weekendowe wycieczki. Lublin zapada w pamięć odwiedzającym dzięki wielu różnorodnym atrakcjom turystycznym i bogatej kulturze regionu. Podpowiadamy, co warto zobaczyć, gdzie zjeść i jak zapewnić sobie nocleg, aby móc zwiedzić jak największą część tego miasta.

Bogata historia Starego Miasta i Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Lublinie to kompleks wyróżniający się dzięki okrągłej baszcie, która jest jedną z najstarszych budowli w mieście. Kiedyś pełniła zarówno funkcję obronną, jak i mieszkalną. Na terenie kompleksu można znaleźć także kaplicę Trójcy Świętej oraz Muzeum Lubelskie, w którym znajduje się słynne dzieło Jana Matejki „Unia Lubelska”.

Z kolei rynek to część miasta, na którą można wejść za pomocą dwóch bram, które niegdyś należały do muru obronnego. Stare miasto nie jest duże, łatwo więc zwiedzić jego uliczki i podziwiać renesansowe kamienice.

W okolicach znajdziemy liczne hotele oraz apartamenty. Wynajem pokoju w tej części Lublina będzie dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji, a także do poznania miasta wieczorową porą. Ciekawym punktem zwiedzania może okazać się także spacer lubelską trasą podziemną, która została stworzona dzięki połączeniu dawnych piwnic pod kamienicami. Wycieczka z przewodnikiem po podziemnej części miasta jest nie tylko nietypową formą zwiedzania, ale także możliwością zapoznania się z historią Lublina.

Lubelskie specjały

Będąc w Lublinie warto odwiedzić Krakowskie Przedmieście, czyli deptak, wzdłuż którego  znajdują się liczne kawiarnie oraz restauracje.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący Hotel Locomotiva: Charakterystycznym miejscem na kulinarnej mapie Lublina jest Regionalne Muzeum Cebularza, w którym można zarówno spróbować tego przysmaku, jak i własnoręcznie go przygotować. Wizyta w tym miejscu pozwoli także na poznanie historii tego dania. Jest to atrakcja, która może spodobać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Lubelski cebularz to potrawa, którą można znaleźć także w wielu restauracjach znajdujących się na terenie Lublina i całej Lubelszczyzny. Dań charakterystycznych dla kuchni tego regionu, stworzonych z lokalnych produktów, można spróbować także w hotelowej restauracji, gdzie o jakość produktów i smak dania zadba profesjonalny szef kuchni.

Aktywność na świeżym powietrzu

Lublin to miasto, w którym można także skorzystać z licznych atrakcji na świeżym powietrzu. Jedną z nich są Tarasy Zamkowe, czyli kompleks zieleni, w którym mogą odpocząć zarówno dzieci, jak i dorośli. Nietuzinkowość tego miejsca bierze się z faktu, iż ścieżki, place zabaw dla najmłodszych, a także leżaki znajdują się na dachu galerii handlowej.

Chętnie odwiedzanym miejscem jest także Zalew Zemborzycki, czyli sztuczny zbiornik stworzony jako element ochraniający miasto przed powodzią. Chętnie przebywają tam zarówno rodziny z dziećmi, wędkarze, jak i rowerzyści. Fani aktywnego spędzania czasu mogą wziąć udział w spływie kajakowym po Bystrzycy, którego trasa kończy się nad zalewem.

Podziel się